Trwa ładowanie...

Samorządy po raz kolejny apelują o wsparcie kultury. Wystosowały list do ministra

Warszawa ponownie apeluje o konkretne wsparcie dla instytucji i twórców kultury. Do apelu dołączyli członkowie Koalicji Miast. Wspólnie wystosowano list do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W liście zaznaczono, że niektóre instytucje kultury mogą działać przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa.

Samorządy po raz kolejny apelują o wsparcie kultury. Wystosowały list do ministraŹródło: PAP
d39ypok
d39ypok

Warszawa wraz z samorządami zrzeszonymi w Koalicji Miast dla Kultury oraz dyrektorzy instytucji kultury wystosowali kolejny list do wicepremiera Piotra Glińskiego. Apelują w nim o włączenie szczebla samorządowego do Zespołu Antykryzysowego przy ministerstwie. Proponują też konkretne rekomendacje do ponownego uruchamiania instytucji kultury.

- Jesteśmy bardzo zaniepokojeni nieobecnością samorządów oraz samorządowych instytucji kultury w toczących się dyskusjach o planach odmrażania gospodarki. Warto pamiętać, że ok. 80,8% środków na kulturę w Polsce ulokowanych jest w samorządach, z czego większość pozostaje w dyspozycji samorządowych instytucji kultury – teatrów, muzeów, bibliotek, galerii, jak też lokalnych świetlic oraz domów i centrów kultury – podkreślają autorzy listu.

Koronawirus. Warszawa. Zajęcia można prowadzić w małych grupach

W liście sygnatariusze zwracają uwagę, że domy i centra kultury są gotowe i chętne do realizacji swojej misji w bezpiecznych warunkach. Mogą np. przeprowadzać zajęcia w małych grupach.

Instytucje są również gotowe do działań edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Będzie to szczególnie potrzebne w okresie wakacyjnym, ponieważ w tym roku zorganizowanie wypoczynku będzie utrudnione.

d39ypok

Koronawirus. Warszawa. Chcą poszerzenia reprezentacji

Sygnatariusze listu dopominają się również o powołanie w składzie Zespołu Antykryzysowego przy Ministrze Kultury i Dziedzictwa Narodowego zespołu roboczego ds. opracowywania wytycznych dotyczących ponownego otwierania placówek kultury oraz organizacji festiwali i wydarzeń artystycznych.

Postulują również włączenie samorządowych instytucji, ośrodków, centrów i domów kultury oraz świetlic do trzeciego etapu odmrażania.

Jak powiedziała dyrektorka koordynatorka ds. kultury i komunikacji społecznej m.st. Warszawy Aldona Machnowska-Góra, pandemia COVID-19 niesie ze sobą nie tylko kryzys zdrowotny, gospodarczy, ale także społeczny. - Jesteśmy świadkami przymusowej izolacji i atomizacji życia wspólnoty - dodała. Instytucje kultury mają nieocenione doświadczenie, które może się przydać przy przeciwdziałaniu skutkom pandemii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

d39ypok
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39ypok
Więcej tematów