Trwa ładowanie...

"Rz". Rafał Trzaskowski: odebranie stolicy 2 mld zł to cyniczna polityka rządzących

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zapowiedział, że w "przyszłym miesiącu będziemy demonstrować solidarnie". Jako "cyniczną politykę rządzących wobec samorządu" ocenił odebranie stolicy w ostatnich latach prawie 2 mld zł.

Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski Warszawa. Prezydent Rafał Trzaskowski Źródło: East News, fot: Tomasz Jastrzebowski
d4fmx3e
d4fmx3e

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski został zapytany przez dziennik "Rzeczpospolita", co zmieni Polski Ład dla samorządu. Ocenił, że będzie to realizacja pomysłów rządzących za pieniądze samorządu.

- Nie kryją, że samorządy mają stracić 145 mld zł w ciągu dziesięciu lat, a budżet państwa ma wyjść na tym na plus. Abstrahując od celowości tych zmian widać, że oni chcą, aby za wszystko zapłacili przedsiębiorcy, ludzie lepiej zarabiający, klasa średnia oraz samorządy - powiedział Trzaskowski.

Przedłużenie stanu wyjątkowego? PSL już zdecydowało

Odnosząc się do uwagi, że rząd zapowiedział na przyszły rok dotację wyrównującą Trzaskowski wskazał, że "rządzący odbierają samorządom 15 mld rocznie, natomiast fundusz wyrównujący to 8 mld, więc jasno widać, że tylko połowę tych pieniędzy chcą zwrócić samorządom".

d4fmx3e

Jak dodał, to jest kolejna zmiana podatkowa, która uderza w samorządy. - W ostatnich latach Warszawie zostały zabrane prawie 2 miliardy. To cyniczna polityka rządzących, która ma doprowadzić do tego, by samorządy, zwłaszcza w miastach, nie mogły realizować swoich priorytetów i żebyśmy to my musieli wprowadzać drakońskie oszczędności i ewentualnie podwyżki, a oni mogli te pieniądze rozdawać.

Pytany, czy mieszkańcy Warszawy widzą to wszystko, Trzaskowski zapewnił, że "mówimy o tym głośno".

Zapowiedział, że w przyszłym miesiącu "będziemy też demonstrować, wszyscy razem, solidarnie" oraz pokazywać, jakie są skutki rządowych planów. Jego zdaniem problem polega na tym, że "jesteśmy rozliczani tak, jakby tych zmian nie było". - Tymczasem jeżeli Warszawa straci w sumie ponad 3 miliardy złotych, czyli ponad 15 procent swego budżetu, spowoduje to konieczność opóźniania inwestycji, obcinanie czy zawieszanie niektórych programów – wyjaśnił prezydent stolicy.

Źródło: Rzeczpospolita

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4fmx3e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4fmx3e
Więcej tematów