Trwa ładowanie...

Rusza budowa nowej cerkwi w Warszawie. "W sobotę wmurowanie kamienia węgielnego"

Cerkiew pw. Mądrości Bożej stanie przy ul. Puławskiej 568.

Rusza budowa nowej cerkwi w Warszawie. "W sobotę wmurowanie kamienia węgielnego"
d405ysh
d405ysh

W najbliższą sobotę w Warszawie zostanie poświęcony i położony kamień węgielny pod budowę nowej stołecznej cerkwi - pw. Mądrości Bożej. Uroczystościom będzie przewodniczył patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej. Cerkiew pw. Mądrości Bożej (Hagia Sophia) stanie przy ul. Puławskiej 568. Pod koniec października zwierzchnik Cerkwi w Polsce metropolita Sawa poświęcił tam plac przyszłej budowy i - zgodnie ze wschodnim zwyczajem - w miejscu inwestycji stanął krzyż.

Starania polskiej Cerkwi o możliwość budowy w Warszawie nowej prawosławnej świątyni trwały wiele lat. Jak wiosną tego roku, w odezwie do wiernych informował metropolita Sawa, o zatwierdzenie projektu i pozwolenie na budowę zabiegano od ponad 11 lat. Działka pod budowę została kupiona za odszkodowanie za teren przy ul. Wolskiej w Warszawie, który po wojnie nie wrócił do Cerkwi. Projekt wzorowany jest na konstantynopolskiej świątyni Mądrości Bożej. Wymiary nowej cerkwi, to 36,9x30 m, wysokość kopuły - 21,6 m. Ściany będą zdobione mozaikami i freskami.

- Budowa nowej świątyni jest radością dla całej Cerkwi, a tym bardziej budowa świątyni w stolicy kraju, gdzie koncentruje się całość działalności państwowej i cerkiewnej - napisał metropolita Sawa w odezwie do wiernych i duchowieństwa, prosząc o wsparcie budowy. Jak poinformowała PAP w środę kancelaria metropolity, patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej w sobotę 5 grudnia o godz. 11.00 będzie przewodniczył uroczystości poświęcenia i położenia kamienia węgielnego. Po południu ma złożyć wizytę prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie. W niedzielę rano będzie przewodniczył liturgii w prawosławnej katedrze św. Marii Magdaleny w Warszawie.

Wcześniej patriarcha Bartłomiej był w Polsce cztery razy. Poprzednia jego wizyta miała miejsce w 2010 roku. Wówczas m.in. wziął udział w dorocznych uroczystościach w prawosławnym sanktuarium na Górze Grabarce (Podlaskie), gdzie świętowano wówczas jubileusz 300-lecia pierwszego cudu w tym miejscu. Odebrał też tytuł doctora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Przedstawiciele polskiej Cerkwi liczbę wiernych w kraju szacują na 450-500 tys. osób. Według danych GUS, ale uznawanych przez hierarchów za niemiarodajne, przynależność do Kościoła prawosławnego w Polsce w ostatnim spisie powszechnym zadeklarowało 156 tys. osób. Największe skupiska prawosławnych są w północno-wschodniej Polsce.

d405ysh
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d405ysh
Więcej tematów