RegionalneWarszawaRozpoczęło się głosowanie na "Warszawiankę Roku". Kogo wybierzesz?

Rozpoczęło się głosowanie na "Warszawiankę Roku". Kogo wybierzesz?

W piątek ogłoszono nominowanych do plebiscytu „Warszawianka Roku”. W tym roku możemy również wybrać „Warszawiankę Stulecia”. Na oddanie głosu jest czas do 17 października.

Rozpoczęło się głosowanie na "Warszawiankę Roku". Kogo wybierzesz?
Źródło zdjęć: © Wikimedia Commons CC BY

Warszawianka Roku 2018 - możesz zagłosować na:

Obraz
© Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński

Sylwia Chutnik - Warszawianka, matka, kobieta, pisarka, łączy wszystkie te role i aktywnie działa w każdej z dziedzin. Pisze o Warszawie i kobietach. Kulturoznawczyni, feministka, działaczka społeczna, pisarka, pasjonatka Warszawy.

Obraz
© um.warszawa | screen

Natalia Szcześniak - „Architecture is a good idea” – autorka vloga pokazuje, że o architekturze można mówić przystępnym językiem, a w budynkach naszego miasta kryje się mnóstwo fascynujących tajemnic.

Obraz
© Facebook.com | Anna Ojer

*Anna Ojer *- Gdy sama zmagała się z chorobą dziecka, zobaczyła, że inni też potrzebują pomocy i zaczęła działać. Dobry duch Centrum Zdrowia Dziecka. Zaktywizowała lokalną społeczność. Jej młodsza córka Nikola zachorowała i na wiele miesięcy trafiła do Centrum Zdrowia Dziecka.

Obraz
© East News | Andrzej Iwanczuk

Wanda Traczyk-Stawska - Bohaterka Powstania Warszawskiego, pielęgnuje pamięć o jego ofiarach. W 2018 roku chciała odwiedzić protestujących w Sejmie niepełnosprawnych i ich rodziców. Nie wpuszczono jej. Stała się symbolem strajku. Mówi o sobie: Dla mnie najważniejsze jest to, żeby człowiek miał poczucie swojej godności.

Obraz
© Agencja Gazeta | Sławomir Kamiński

Krystyna Janda - Jedna z najbardziej znanych polskich aktorek nie poprzestała na karierze filmowej i teatralnej. Zaangażowana w sprawy społeczne, wspiera rozwój kultury. Założycielka dwóch niezwykle popularnych warszawskich teatrów, wystawiających także bezpłatne spektakle w plenerze.

Obraz
© um.warszawa | screen

Martyna Goździuk - Wiech w spódnicy, flancowana warszawianka, propagatorka gwary warszawskiej. Pokazuje, że język przedwojennych warszawiaków, to kopalnia wiedzy o tożsamości mieszkańców miasta.

Obraz
© Agencja Gazeta | Franciszek Mazur

Agata Diduszko-Zyglewska - „Przy kawie o sprawie” parodiuje programy publicystyczne, w których o sprawach kobiet dyskutują sami mężczyźni. Na poważnie zajmuje się rozwojem kultury w Warszawie, prawami kobiet i uchodźców, relacjami państwo – kościół.

Obraz
© East News | ARKADIUSZ ZIOLEK

*Dorota Łoboda *- Aktywnie sprzeciwiła się reformie edukacji – bez niej nie byłoby miliona podpisów pod wnioskiem o referendum w tej sprawie. Działa na rzecz szkoły mądrej, w której dzieci mają głos, rozwijają swoje talenty, a potrzebującym nie brakuje pomocy naukowych. Prowadzi żłobek oraz szkołę języka angielskiego dla dzieci. W 2014 roku kandydowała w wyborach samorządowych do rady dzielnicy. Prywatnie mama dwóch nastoletnich córek.

Obraz
© Facebook.com | Dorota Warakomska

Leyla Elsanowa - Czeczenka z urodzenia, warszawianka z wyboru. Przed laty sama otrzymała pomoc w ośrodku dla uchodźców, dziś dzieli się dobrem, które dostała, z innymi potrzebującymi. Od 2013 roku jest mentorką w Fundacji Ocalenie.

Obraz
© East News | Polska Press

Maja Ostaszewska - Wybitna aktorka i ciekawa osobowość. Mieszka w Warszawie i aktywnie bierze udział w życiu stolicy. Kobieta zaangażowana, odważnie wypowiadająca swoje poglądy, nieunikająca publicznego sprzeciwu wobec zła, nietolerancji, przemocy, opresji. Magazyn „Newsweek Polska” wraz z Fundacją im. Teresy Torańskiej nagrodził Maję Ostaszewską za działalność obywatelską i społeczną. W związku z Michałem Englertem ma dwoje dzieci: syna Franciszka oraz córkę Janinę. Jest buddystką i wegetarianką.

Zagłosować możesz TUTAJ

Warszawianka Stulecia

*Agnieszka Osiecka (1936-1997) *- Poetka, pisarka, reżyserka, dziennikarka. Autorka niezapomnianych piosenek, skeczy i utworów scenicznych. Nierozerwalnie związana z Warszawą, a szczególnie Saską Kępą.

*Wanda Gertz (1896-1958) * - Działaczka patriotyczna i niepodległościowa, major Wojska Polskiego, żołnierz Kedywu. Służąc w wojsku w męskim przebraniu pokazała, że kobieta może sprostać wyzwaniom wcześniej przeznaczonym tylko dla mężczyzn.

Justyna Budzińska-Tylicka (1867-1936) - Działaczka feministyczna, socjalistyczna i społeczna, polityk, lekarka. Propagatorka poradni świadomego macierzyństwa. Pionierka w dziedzinie propagowania higieny i zdrowia kobiecego. Inicjatorka przyznania kobietom praw wyborczych.

Danuta Szaflarska (1915-2017) - Dama polskiego kina i teatru. Uczestniczka Powstania Warszawskiego. Była najdłużej pracującą i żyjącą polską aktorką.

Wanda Traczyk-Stawska - Bohaterka Powstania Warszawskiego, pielęgnuje pamięć o jego ofiarach. Stała się symbolem protestu niepełnosprawnych w Sejmie. Zawsze skromna, ciepła, dobra, pełna troski, dbająca o potrzebujących.

Stefania Grodzieńska (1914-2010) - Poetka, pisarka, tancerka, aktorka, autorka tekstów satyrycznych. Doceniana za ponadczasowy humor, styl i elegancję.

Irena Sendlerowa (1910-2008) - Sprawiedliwa wśród Narodów Świata, dama Orderu Orła Białego i Orderu Uśmiechu. Uratowała od śmierci wiele dzieci z warszawskiego getta. Przez lata jej działalność podczas okupacji nie była znana.

*Maria Skłodowska-Curie (1867-1934) * - Znana na całym świecie. Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla z fizyki i chemii. Wszystkie swoje publiczne wystąpienia zaczynała od słów: „Urodziłam się w Warszawie”.

*Zofia Kuratowska (1931-1999) * - Lekarka, opozycjonistka, marszałkini Senatu. Obrończyni praw kobiet. Biała dama polskiej polityki. Zasłużona na rzecz walki z AIDS i na rzecz chorych. Absolwentka Akademii Medycznej w Warszawie, profesor nauk medycznych. Pracowała w zawodzie lekarza, później na stanowisku kierownika Kliniki Hematologii Akademii Medycznej w Warszawie.

Halina Skibniewka (1921-2011) - Architektka i urbanistka, profesor doktor inżynier architektury, działaczka państwowa, posłanka na Sejm. Autorka najbardziej znanych, modernistycznych osiedli mieszkaniowych w Warszawie.

Zagłosować możesz TUTAJ

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)