Trwa ładowanie...

Rondo de Gaulle'a ma palmę, a Grochów będzie miał ogromny wiatrak. Urzędnicy są na tak

Architekt z Grochowa wpadł na niecodzienny pomysł. Chce, aby na środku placu Wiatraczna powstał ogromny wiatrak. - Nasz Grochów poprzez niską, charakterystyczną dla peryferii zabudowę, nigdy nie otrzymał dominanty z prawdziwego zdarzenia - tłumaczy pan Jakub Dyraga.

Rondo de Gaulle'a ma palmę, a Grochów będzie miał ogromny wiatrak. Urzędnicy są na takŹródło: gazeta.pl, fot: Adam Stępień/ Jakub Dyraga
d2l4t2s
d2l4t2s

Pomysłodawca przygotował dwa projekty wiatraka. Jeden drewniany i niski, komponujący się z starym Grochowem. Drugi w stylu nowoczesnym, wysoki i podobny do wiatraków prądotwórczych. Pomysłem podzielił się na Facebooku.

- Pomysł powstał już kilka lat temu poprzez obserwację miejsca, z którym jestem związany od urodzenia. Jeżeli projekt się rozwinie i znajdzie poparcie wśród mieszkańców, chętnie go zrealizuję. Na razie tylko przedstawiłem swój pomysł. Na pewno nie robię tego komercyjnie, gdyż mam swoją firmę i zarabiam na czymś innym - mówi z WawaLove architekt.

Pan Jakub chciałby, aby na Grochowie powstała budowla, która będzie charakterystyczna dla dzielnicy. - Dominanta pełni bardzo ważną rolę orientacyjną, kulturotwórczą, tożsamościową, typologiczną, lokalizacyjną, społeczną. Kiedyś tę rolę, w naszej kulturze spełniały kościoły, wieże ratusza, zamki. Rozrastające się miasto nie docenia istoty takiego detalu krajobrazu. Zwieńczenie perspektywy ulicy, alei, placu powinno być perłą w zabudowie miejskiej - napisał na Facebooku.

gazeta.pl
Źródło: gazeta.pl, fot: Adam Stępień/ Jakub Dyraga

Pomysłodawca tłumaczy, że najbardziej rozpoznawalnym miejscem na Grochowie jest plac Wiatraczna. - Wyjątek stanowi tu plac Szembeka z jego kościołem - zaznacza mężczyzna.

Zobacz wideo: Kim były osoby, które stracą patronat na stołecznymi ulicami

Zapytaliśmy rzecznika dzielnicy Praga-Południe, co sądzi o tym pomyśle. - Jest wart uwagi i na pewno będziemy o tym pamiętać. Jednak ze względu na budowę obwodnicy, rondo Wiatraczna będzie przebudowywane. W związku z tym wiele planów jest wstrzymanych na najbliższe lata. Jesteśmy otwarci na takie propozycje - mówi WawaLove rzecznik.

Mieszkańcy odebrali pomysł bardzo entuzjastycznie. Pod postem pana Jakuba można przeczytać wiele pozytywnych komentarzy. - Ciekawy pomysł - pisze pani Marta. - Dlaczego nie? Jestem za opcją nr 1 - dodaje pan Mariusz.

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Centrum handlowe Marywilska będzie czynne we wszystkie niedziele

d2l4t2s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2l4t2s
Więcej tematów