Rękawice bokserskie Feliksa Stamma, medal z Tokio, worek treningowy. W Hali Gwardii otwarto Muzeum Boksu
W Hali Gwardii reprezentanci Polski zdobyli dziewięć medali w mistrzostwach Europy.
W stołecznej Hali Gwardii przy Placu Mirowskim otwarto Muzeum Boksu im. Feliksa Stamma. "Boks zostaje w Hali Gwardii" - napisał w pamiątkowej księdze wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski.
Inicjatorem powstania placówki była fundacja znakomitego trenera, której szefuje jego prawnuczka Paula Stamm.
"Sztama dla Stamma - dobry projekt we właściwym miejscu. Boks zostaje w Hali Gwardii" - napisał w księdze pamiątkowej wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski otwierając z Paulą Stamm muzeum.
Na ringu o olimpijskich wymiarach 7x7 metrów zaprezentowali się pod wodzą młodzieżowego mistrza świata IBF w wadze super piórkowej Krzysztofa "Skorpiona" Cieślaka, bokserzy Natalia Skibińska i Aleksy Kopeć.
"Historia boksu w tym kultowym nie tylko dla Warszawy obiekcie zatoczyła koło. Biegniemy w chwili otwarcia muzeum myślami do pamiętnego maja 1953 roku, gdy w Hali Gwardii reprezentanci Polski zdobyli dziewięć medali w 10. mistrzostwach Europy: pięć złotych, dwa srebrne i dwa brązowe odnosząc bezprecedensowy sukces w imprezie tej rangi. Przed paroma dniami rozstrzygnięty został konkurs na pomnik mojego pradziadka i jestem pewna, że spotkamy się w maju przyszłego roku na odsłonięciu przed halą pomnika" - powiedziała Paula Stamm.
Perełką zbiorów jest pas mistrza Europy 1953 wywalczony przez Józefa Krużę w wadze piórkowej. Uwagę zwiedzających przyciągały rękawice Stamma i wicemistrza olimpijskiego z Rzymu (1960) Zbigniewa Pietrzykowskiego, który przegrał wówczas z Amerykaninem Cassiusem Clayem, znanym później czempionem zawodowego ringu Muhammadem Alim.
W zbiorach znalazły się także złoty i srebrny medal wywalczony w Tokio (1964) i Meksyku (1968) przez Józefa Grudnia. Są także pamiątki po innym wielkim mistrzu, dwukrotnym triumfatorze turnieju olimpijskiego Jerzym Kuleju, szarfa mistrza Polski w wadze lekkiej z 1958 r. i pas mistrza Europy z Pragi (1957) - dorobek najlepszego zawodnika igrzysk w Rzymie Kazimierza Paździora.
Urodzony 14 grudnia 1901 w Kościanie Feliks Stamm był twórcą "polskiej szkoły boksu" opartej na wszechstronnej technice. Startował między linami ringu w latach 1923-1926, a później opiekował się adeptami szermierki na pięści w Warcie Poznań. W latach 1928-1936 sprawował funkcję asystenta trenera kadry narodowej, którą przejął rok później. Pod jego kierunkiem polscy bokserzy zapisali się złotymi zgłoskami w historii odnosząc sukcesy w igrzyskach olimpijskich i mistrzostwach Europy.
Biało-czerwonych przygotowywał w latach 1936-1968 do siedmiu kolejnych igrzysk olimpijskich.
W gronie jego licznych wychowanków byli m.in. Zygmunt Chychła, Leszek Drogosz, Józef Grudzień, Marian Kasprzyk, Jerzy Kulej, Kazimierz Paździor, Zbigniew Pietrzykowski i Jan Szczepański. Słynny trener zmarł w Warszawie 2 kwietnia 1976 roku.
źródł: PAP
Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.
Przeczytaj też: Tak będą wyglądać pomniki smoleńskie. Staną w centrum stolicy