Trwa ładowanie...

Przewóz roweru komunikacją miejską. Legalny czy nie?

Niemalże każdy z nas zastanawiał się, czy przewóz roweru komunikacją miejską jest dozwolony. Odpowiedzi na to pytanie należy szukać u lokalnych przewoźników. ZTM Warszawa oraz szybka kolej miejska, pozwalają na przewóz rowerów pod pewnymi warunkami.

Przewóz roweru komunikacją miejską. Legalny czy nie?Źródło: iStock.com
d3vwsnl
d3vwsnl

Przewóz roweru komunikacją miejską – tramwaje i autobusy

ZTM Warszawa pozwala bezpłatnie przewozić rowery w autobusach i tramwajach. Można to robić tylko w wyznaczonych miejscach.

W autobusach rowery możemy przewozić w miejscu przeznaczonym dla osób niepełnosprawnych oraz wózków inwalidzkich. Miejsce to z reguły znajduje się na wysokości drugich drzwi (licząc od kabiny kierowcy). Przewóz roweru w innych częściach autobusu jest niedozwolony.

W tramwajach podobnie jak w autobusach, rowery można przewozić tylko w miejscach do tego wyznaczonych. W pojazdach nisko i wysokopodłogowych znajdziemy je na wysokości drugich drzwi (licząc od kabiny motorniczego).

d3vwsnl

W przypadku przewozu roweru w autobusach i tramwajach należy pamiętać, że rowerzysta ma obowiązek ustąpić miejsca osobie na wózku inwalidzkim lub osobie z wózkiem dziecięcym. W takiej sytuacji osoba z rowerem musi opuścić pojazd.

Roweru komunikacją miejską nie przewieziemy również w godzinach szczytu. Ze względu na bezpieczeństwo pasażerów kierowca autobusu może nie wpuścić rowerzysty do zatłoczonego autobusu i tramwaju.

Przewóz roweru komunikacją miejską – metro

Rowery możemy przewozić również metrem. Jednak dozwolone jest to tylko w pierwszym i ostatnim wagonie, gdzie wyznaczona jest do tego specjalna przestrzeń.

Pamiętajmy jednak, że przewiezienie roweru, ze względu na tłok, nie będzie możliwe w godzinach szczytu.

Przewóz roweru komunikacją miejską – szybka kolej

Wybierasz się na wycieczkę rowerową pod Warszawę, a na miejsce planujesz dojechać szybką koleją miejską? Nie ma problemu. W szybkiej kolei miejskiej rower będziesz mógł za darmo przewieźć w specjalnie oznaczonym miejscu. Odpowiednią tabliczkę znajdziesz na drzwiach wejściowych, a także wewnątrz pojazdu.

d3vwsnl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3vwsnl
Więcej tematów