"Proszę otworzyć, tu administracja". Tak kradną w Warszawie
Wchodzą do mieszkań pod różnymi pretekstami, m.in.: kontroli wody, liczników prądu, wypłaty świadczeń. Kiedy są już w środku, okradają lokatorów
05.09.2013 15:25
Sprawcy podając się za pracownika administracji, wchodzą do mieszkań pod różnymi pretekstami, m.in.: kontroli wody, liczników prądu, wypłaty świadczeń. Kiedy są już w środku, starają się odwrócić uwagę właścicieli, a następnie kradną pieniądze oraz wartościowe przedmioty. Ich ofiarami są zazwyczaj osoby starsze. Do mokotowskiej komendy od jakiegoś czasu zgłaszały się osoby, które padły ofiarą działających w ten sposób złodziei. Sprawcy wchodzili do ich mieszkań, a potem je okradali.
Policjanci, którzy zajęli się tymi sprawami bardzo szczegółowo analizowali każde zgłoszenie. Wszystko wskazywało na to, że związek z tymi przestępstwami może mieć* 22-letnia Sandra P.* Kobieta była poszukiwana na terenie całego kraju i już od dłuższego czasu ukrywała się przed organami ścigania. Okazało się, że nie działała sama. Potem funkcjonariusze wpadli także na trop jej kompanów, 45-letniej Iwony G. oraz 58-letniego Marka W. Kwestią czasu pozostało ich zatrzymanie.
Policjanci uzyskali informacje, że poszukiwane przez nich osoby prawdopodobnie przyjadą do Warszawy pociągiem z Krakowa. Na terenie Dworca Centralnego zatrzymali kobiety i mężczyznę, prawdopodobnie udaremniając w ten sposób dokonanie kolejnych kradzieży. Cała trójka trafiła do policyjnego aresztu.
Zebrany w sprawie materiał dowodowy pozwolił policjantom na przedstawienie zarzutów w ośmiu takich sprawach, gdzie Sandrze P. grozi odpowiedzialność za osiem kradzieży, Markowi W. za pięć, a Iwonie G. za jedno przestępstwo. Z informacji funkcjonariuszy wynika, że osoby te mogły działać już od maja na terenie całej Warszawy. Niewykluczone, że ich ofiarą padło znacznie więcej osób. Pokrzywdzeni przez fałszywych administratorów to starsze osoby, które niejednokrotnie straciły dorobek całego swojego życia -mówi Policja.
Dzisiaj o losie zatrzymanych zadecyduje sąd, ponieważ prokuratura wystąpiła z wnioskiem o ich tymczasowe aresztowanie. Policjanci, którzy zajmują się sprawą będą ustalali kolejne osoby, które mogły paść ich ofiarą. Za kradzieże grozi kara do 5 lat więzienia.
Po raz kolejny apelujemy do Państwa o rozwagę. Pamiętajcie o ograniczonym zaufaniu do obcych. Nie wpuszczajcie ich do mieszkań, jeżeli nie znacie celu ich wizyty - mówi Policja - Jeżeli zjawił się u Was przedstawiciel jakiejkolwiek instytucji, bez otwierania drzwi sprawdźcie telefonicznie, czy był do Was kierowany. Każdy, kto zetknie się z opisanym sposobem działania przestępców powinien natychmiast skontaktować się z Komendą Rejonową Policji Warszawa II pod numerami telefonów 22 603-11-56 i 22 603-11-55 lub z najbliższą jednostką Policji pod numerem 997 lub 112. Do mieszkańców natomiast trafią ulotki ostrzegające przed fałszywymi administratorami.