Trwa ładowanie...

Prof. Jacek Wilczur nie żyje. Egzekutor Armii Krajowej miał 93 lata

Zmarł Jacek Wilczur, żołnierz i egzekutor Armii Krajowej, badacz podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich, dwukrotnie odznaczony Krzyżem Walecznych. Miał 93 lata.

Prof. Jacek Wilczur nie żyje. Egzekutor Armii Krajowej miał 93 lataŹródło: Agencja Gazeta, fot: Wojciech Surdziel
d1tthrf
d1tthrf

W Warszawie we wtorek zmarł prof. Jacek Wilczur, zasłużony historyk, politolog, prawnik, członek Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce. Był żołnierzem i egzekutorem Armii Krajowej w Górach Świętokrzyskich. Wykonywał wyroki śmierci na nazistach, agentach oraz zwykłych przestępcach. Po wojnie prowadził badania podziemnego kompleksu Riese w Górach Sowich. Brał tez udział w poszukiwaniach Bursztynowej Komnaty zrabowanej przez Niemców.

Do grupy egzekucyjnej Kierownictwa Dywersji Komendy Głównej Armii Krajowej wstąpił w wieku 16 lat. Losy skazanych przez podziemne sądy były w jego rękach. Jak podaje "Rzeczpospolita", wykonania wyroku śmierci odmówił tylko raz. Przyznał się do tego dopiero w 2015 roku, w filmie dokumentalnym na jego temat, zrealizowanym przez TVN24.

- To była agentka, ale nie umiałem zastrzelić kobiety. Wiedziałem, że jest winna, że to jest wyrok sądu. Powiedziałem dowódcy, żeby to zrobił ktoś inny - wyznał podczas rozmowy z reporterem. Wiedział, że czasem skazanymi okazywały się niewinne osoby. Sam wykonał kiedyś wyrok, nie będąc pewnym jego słuszności.

Jacek Wilczur w trakcie służby w AK oraz Batalionach Chłopskich walczył również z hitlerowcami w bezpośrednich starciach. W wyniku takich działań dwa razy odniósł rany. Za bohaterstwo w boju został odznaczony dwukrotnie Krzyżem Walecznych. Był autorem ponad 30 książek o II wojnie światowej i ludobójstwie Niemców. Doktorat uzyskał na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Widzisz coś ciekawego? Masz zdjęcie, filmik? Prześlij nam przez Facebooka na wawalove@grupawp.pl lub dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Wzruszony powstaniec Majewski dziękuje za obecność na skwerze. „Tyle osób pamięta”

d1tthrf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1tthrf
Więcej tematów