Trwa ładowanie...

Prezydent Warszawy uzyskała absolutorium za 2014 rok

Podczas dzisiejszej sesji Rady Miasta, Hanna Gronkiewicz-Waltz dostała absolutorium za wykonanie zeszłorocznego budżetu

Prezydent Warszawy uzyskała absolutorium za 2014 rok
dtjcx3g
dtjcx3g

Radni nie byli w tej sprawie jednomyślni. O ile przedstawiciele Platformy Obywatelskiej zwracali uwagę na rosnące dochody i duże inwestycje w mieście, to radni PiS zarzucali Prezydent Warszawy marnotrawienie publicznych pieniędzy oraz przerost administracji . Ostatecznie głosami rządzącej w stolicy koalicji absolutorium zostało udzielone. Wartym podkreślenia jest, że debata przedłużyła się do tego stopnia, iż głosowanie odbyło się dopiero po 8 godzinach od inauguracji sesji. Jakie najważniejsze kwestie poruszyła Hanna Gronkiewicz-Waltz podczas swojego wystąpienia?

Prezentując wykonanie budżetu stwierdziła, że dochody miasta za 2014 rok przekroczyły 13 mld złotych i wzrosły o ok. 12%. Miał na to wpływ m.in. przyrost ilości płacących podatki w Warszawie. Hanna Gronkiewicz-Watz podkreśliła też, że wpływy z biletów komunikacji miejskiej były zgodne z rocznym planem założonym przez Zarząd Transportu Miejskiego. Poinformowała także, iż zadłużenie Warszawy wyniosło 43,8 proc. budżetu. Zdaniem Prezydent choć jest to wskaźnik relatywnie wysoki, to jednak ciągle bezpieczny dla stolicy i niższy od wielu innych polskich miast.****

Istotnym aspektem były wydatki na odszkodowania (254 mln zł) dla spadkobierców nieruchomości wchodzących w zakres tzw. dekretu Bieruta. Jednak dziś Sejm uchwalił ustawę, która powinna stanowić ulgę dla Warszawy w tym zakresie. Pisaliśmy o tym tutaj . Na koniec opozycyjni radni stwierdzili, że kondycja finansowa miasta wynika też ze względnie dobrej koniunktury gospodarczej w stolicy. Przypomnieli ponadto echa tzw. afery bemowskiej i ich dzisiejsze konsekwencje dla współpracy Ratusza z Dzielnicą.

dtjcx3g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtjcx3g
Więcej tematów