Trwa ładowanie...

Prezydent Duda: dwa pomniki na Krakowskim Przedmieściu. "To miejsce wybrali Polacy"

Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej

Prezydent Duda: dwa pomniki na Krakowskim Przedmieściu. "To miejsce wybrali Polacy"
d4ddt5d
d4ddt5d

Dwa pomniki: prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jak i ofiar katastrofy smoleńskiej, powinny stanąć w godnym miejscu Krakowskiego Przedmieścia - mówił prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla tygodnika "wSieci". Ocenił, że właśnie to miejsce wybrali Polacy.

Prezydent pytany był również o ocenę ataków na modlących się podczas miesięcznic smoleńskich. - Nie rozumiem, dlaczego ktoś jest gotowy zakłócać spotkanie ludzi, którzy oddają hołd wszystkim, którzy zginęli w katastrofie smoleńskiej - zaznaczył prezydent. Jego zdaniem, to zachowanie, które nie może być tolerowane. - Służby państwowe muszą zapewnić przestrzeganie prawa - dodał.

Według prezydenta, kontrmanifestacje odbywające się podczas miesięcznic smoleńskich mają sprowokować rządzących. - Mnie na pewno nie uda się sprowokować - oświadczył.

Prezydent pytany był też, czy popiera propozycję umiejscowienia pomnika śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego naprzeciw Pałacu Prezydenckiego. Ocenił, że dwa pomniki, śp. prezydenta Kaczyńskiego, jak i ofiar katastrofy smoleńskiej, powinny stanąć "w godnym miejscu Krakowskiego Przedmieścia". - To miejsce wybrali Polacy gromadząc się tu spontanicznie setkami tysięcy, a może i milionami, w dniach po tragedii smoleńskiej - mówił Andrzej Duda.

d4ddt5d

Od kilku lat trwają dyskusje na temat miejsca i formy upamiętnienia ofiar katastrofy smoleńskiej w reprezentacyjnym miejscu stolicy. PiS oraz część rodzin ofiar katastrofy chcą, by pomnik smoleński stanął przed Pałacem Prezydenckim na Krakowskim Przedmieściu. Na tę lokalizację nie zgadzały się władze stolicy, opierając się na opinii stołecznego konserwatora zabytków.

Ofiarom katastrofy poświęcony jest m.in. pomnik na Wojskowych Powązkach, a także tablice przed Pałacem Prezydenckim. W połowie kwietnia PiS ogłosił , że rozpoczyna się konkurs, który wyłoni autorów projektów pomników smoleńskich; jego rozstrzygnięcie nastąpi w październiku. Pomnik prezydenta Lecha Kaczyńskiego ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza, pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej.

d4ddt5d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4ddt5d
Więcej tematów