Trwa ładowanie...

Praskie pozostałości Peerelu (SPACER)

Jako skansen i rezerwuar reliktów minionych epok, również i po PRL-u odziedziczyła Praga wiele

Praskie pozostałości Peerelu (SPACER)
d3gows6
d3gows6

Jako skansen i rezerwuar reliktów minionych epok, również i po PRL-u odziedziczyła Praga wiele. W najbliższą niedzielę Praska Ferajna zaprasza na spacer szlakiem praskich pozostałości Peerelu. Powstałe na przełomie lat 40. i 50. nowe centrum dzielnicy do dziś pozostaje ważnym punktem orientacyjnym. Na Szmulowiźnie mocno trzymają się bloki, które miały w latach 60. i 70. stanowić zaczyn nowego oblicza dzielnicy. Tak się nie stało, ale inżynieria społeczna i przestrzenna, jaka stała za osiedlem bardzo wiele mówi o ówczesnym myśleniu o Pradze - mówi Karol Bulski, przewodnik.

Elementem silnie obecnym a zatartym w pamięci są peerelowskie murale reklamowe. Zagłuszone przez współczesne, bardziej krzykliwe afisze, dawniej należały do najbardziej rozpoznawalnych, praskich widoków. Jeden z ciekawszych, choć dawno zniknął z pejzażu, istnieje w teledysku pewnego angielskiego zespołu, koncertującego w Warszawie w latach 80. W muzycznym wideo bardzo znanej angielskiej grupy zagrał także najdłuższy blok na Szmulowiźnie.

Start wycieczki w najbliższą niedzielę, 18 maja przy pomniku kapeli praskiej (ul. Floriańska), godz. 14.00. Spacer potrwa ok. 2 godziny. Trasa: Kłopotowskiego, Okrzei, Ząbkowska, Targowa, Kępna, Jagiellońska, Marcinkowskiego, Targowa, Kijowska. Po spacerze można nagrodzić przewodnika napiwkiem, jeśli będzie grzeczny.

d3gows6
d3gows6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3gows6
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj