Trwa ładowanie...

Praga Północ. Muszą wyprowadzić się z mieszkań przez budowę metra. Poinformowano ich w ostatniej chwili

Lokatorzy mają przenieść się na około siedem dni do hotelu, gdzie przeczekają budowę metra pod ich blokami.

Praga Północ. Muszą wyprowadzić się z mieszkań przez budowę metra. Poinformowano ich w ostatniej chwili
d4dl7q6
d4dl7q6

Lokatorzy trzech kamienic na warszawskiej Pradze przy ul. Szwedzkiej i Strzeleckiej muszą wyprowadzić się ze swoich mieszkań. W październiku rozpocznie się drążenie kolejnego odcinka drugiej linii metra na tym terenie. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że o przeprowadzce zostali poinformowali w ostatniej chwili.

Mieszkańcy trzech kamienic przy ul. ul. Szwedzkiej 17 i ul. Strzeleckiej 42 i 44 dostali w poniedziałek, 25 września, list z informacją, że za dwa, trzy tygodnie czeka ich przeprowadzka. Ma to związek z budową metra. Kilka dni temu tarcza drążąca wschodni odcinek II linii metra przebiła się do stacji Szwedzka, która bezpośrednio sąsiaduje z tymi kamienicami.

Lokatorzy mają przenieść się na około siedem dni do hotelu, gdzie przeczekają budowę metra pod ich blokami. Część mieszkańców nie kryje zaskoczenia. Niektórzy mówią, że nie wiedzieli wcześniej o takich planach.

- Jestem zszokowana, nie wiem gdzie pójdziemy - mówi w TVP Info jedna z lokatorek praskiej kamienicy. - Nie ma dokładnego terminu, mamy zostać zawiadomieni - dodaje inna.

Co na to urzędnicy?

Rzecznik dzielnicy Praga Północ tłumaczy, że urzędnicy o planach przeprowadzki również dowiedzieli się w poniedziałek. - Burmistrz dowiedział się o tym od mieszkańców tych trzech budynków i z mediów. Informację przesłali przedstawiciele wykonawcy z firmy Astaldi - mówi WawaLove.pl Karol Szyszko z praskiego urzędu.

Fot. Dokument, który otrzymali mieszkańcy w poniedziałek.

d4dl7q6

- W związku z planowanym drążeniem trzeba będzie opuścić mieszkania na około siedem dni. O konkretnej dacie przeprowadzki wykonawcy poinformują minimum 10 dni wcześniej. Muszą ustalić szczegółowy harmonogram. Na pewno będzie to w październiku - wyjaśnia Szyszko.

Rzecznik zapewnia, że lokatorzy trzech kamienic na czas przeprowadzki będą mieli zapewniony hotel. - Wykonawca zabezpieczy mieszkania i rzeczy, które się w nich znajdują. Zajmie się tym firma ze strony wykonawcy. Służby miejskie zostaną poproszone, aby w tym czasie wzmogły swoje patrole i obserwacje tego terenu - tłumaczy Szyszko i dodaje, że przeprowadzka będzie tymczasowa.

Mimo zapewnień ze strony wykonawcy i dzielnicy, mieszkańcy boją się o swoje lokale. Nie wiedzą, co zastaną po powrocie z hotelu.

- Przedstawiciele wykonawcy jasno wskazali, że budynki są w dobrym stanie technicznym, jak na praskie realia. Samego zagrożenia dla budynków nie ma - twierdzi rzecznik Pragi Północ.

d4dl7q6

Oszczędzanie nerwów

WawaLove.pl zwróciło się z prośbą o komentarz do wykonawcy. Rzecznik firmy Astaldi zapewnia, że przeprowadzka wynika z chęci zapewnienia komfortu lokatorom kamienic.

- Maszyna drążąca tunel w trakcie pracy wydaje dźwięki, które mogą niepokoić mieszkańców. Wywołuje pewne wibracje, które mogłyby wywołać negatywne emocje wśród mieszkańców. Chcielibyśmy oszczędzić im nerwów. Dlatego zaproponowaliśmy przeprowadzkę do hotelu na czas drążenia tunelu, aby mogli wrócić na gotowe – mówi Mateusz Witczyński z firmy Astaldi.

- Czemu lokatorzy tych trzech kamienic zostali poinformowali o przeprowadzce tak późno? – pyta reporterka WawaLove.pl

d4dl7q6

- Nie uważam, że to było późno. Rozmawialiśmy z przedstawicielami 70 lokali i ten argument nigdy się nie pojawił. W związku z tym nie wiem, skąd zarzut, że mieszkańców poinformowano późno - dziwi się Witczyński i dodaje: - To pierwszy moment, w którym jesteśmy w stanie przedstawić dokładne dane dla mieszkańców tych nieruchomości. Prace podziemne są pracami skomplikowanymi. Dopiero jak jesteśmy przekonani, że maszyny są na stacji przed tymi budynkami, jesteśmy w stanie podać informację, która będzie precyzyjna. W pracach podziemnych najważniejsze jest bezpieczeństwo, a nie tempo. Gdybyśmy tę informację przekazali wcześniej, to prawdopodobnie zarzucano by nam ciągłą zmianę terminów.

Rzecznik firmy dodaje, że przeprowadzka będzie przebiegała stopniowo.

Tarcza rozpocznie drążenie kolejnego odcinka na Pradze w połowie paźdzernika.

d4dl7q6

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Ksiądz działał w grupie przestępczej w Warszawie. Razem wyłudzali mieszkania od staruszków

d4dl7q6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4dl7q6
Więcej tematów