Prace Abakanowicz, Mitoraja czy Hasiora na aukcji. "Rzeźba przestała być gorszą siostrą malarstwa"
Prace tych artystów potrafią kosztować nawet 1,5 mln złotych
15.11.2016 12:23
Rzeźby autorstwa Magdaleny Abakanowicz, Igora Mitoraja, Władysława Hasiora, Josepha Beuysa i Jeana Lamberta-Ruckiego pojawią się na jesiennej Aukcji Rzeźby Domu Aukcyjnego Desa Unicum w Warszawie.
- Dwa miliony złotych zapłacił za rzeźbę "Ptak" Aliny Szapocznikow anonimowy kolekcjoner sztuki. Niemal 3,5 miliona to całkowity obrót z wiosennej aukcji poświęconej wyłącznie rzeźbie. Te dwa rekordy dowodzą, że rzeźba przestała być w Polsce gorszą siostrą malarstwa - mówi w imieniu organizatorów aukcji Małgorzata Danowska.
Druga w tym roku edycja Aukcji Rzeźby odbędzie się 17 listopada w DESA Unicum. Pojawią się na niej dzieła nie tylko najważniejszych polskich twórców, takich jak Magdalena Abakanowicz, Igor Mitoraj czy Władysław Hasior, ale też praca jednej z największych gwiazd światowej sztuki – Josepha Beuysa - podkreślają organizatorzy aukcji.
Magdalena Abakanowicz to – obok Aliny Szapocznikow i Katarzyny Kobro – jedna z najważniejszych polskich rzeźbiarek. Rozpoznawalna na całym świecie, wystawiana w najlepszych galeriach i sprzedawana przez najlepsze domy aukcyjne – jest jedną z najchętniej kupowanych polskich artystów. Jej prace notują stały wzrost cen. Potrafią osiągać kwoty przekraczające równowartość 1,5 miliona złotych.
Orchidea za 40 tys.
Na jesiennej Aukcji Rzeźby pojawią się aż trzy unikatowe prace artystki. Wśród nich rzeźbiarski zapis refleksji nad życiem człowieka w totalitaryzmie – „Jonas”. Anonimowa sylwetka ludzka pozbawiona głowy to przykład charakterystycznego stylu artystki. Cena wywoławcza pracy wynosi 90 tysięcy złotych, a jej wartość szacuje się na 200 tysięcy. Ciekawym dziełem Abakanowicz jest także instalacja „Orchid Brown”. Należy ona do grupy prac artystki nazywanych „abakanami”. Nowatorskie „tkane rzeźby” po raz pierwszy zostały pokazane poza granicami Polski w latach 60. Wzbudziły sensację w artystycznym środowisku, przynosząc ich autorce pierwszą nagrodę na Biennale w Sao Paulo i międzynarodową sławę. „Orchid Brown” to jeden z przykładów tych oryginalnych realizacji artystycznych. Cena wywoławcza pracy to 40 tysięcy złotych.
Na licytacji pojawi się również nawiązująca do biblijnej historii „Arka” Władysława Hasiora (cena wywoławcza: 80 tysięcy złotych). W tej pracy artysta wykorzystuje przedmioty codziennego użytku: zużyte stare zabawki, fragmenty zdjęć, firanki i sreberka z czekolady. Jeszcze dekadę temu ceny dzieł rzeźbiarza wahały się między 5 a 16 tysięcy złotych. Dziś należy on do grona najlepiej sprzedających się polskich artystów, a jego prace od lat zyskują na wartości.
Wśród najbardziej rozpoznawalnych na całym świecie rzeźbiarzy znajduje się także Igor Mitoraj. Ciekawostką na aukcji jest licząca jedynie 15 centymetrów miniaturowa praca artysty, którą można będzie licytować od kwoty – 2,4 tysiąca złotych.
Dla miłosników art déco
Koneserów sztuki współczesnej mile zaskoczy - zapowiadają organizatorzy - obecność rzeźby Josepha Beuysa. Prace tego artysty znajdują się obecnie w każdym liczącym się muzeum sztuki współczesnej na świecie. Niektóre z dzieł rzeźbiarza potrafią osiągnąć niebotyczne sumy. Tak stało się z pracą „Point of time: The Massacre of Munich”, która została na początku tego roku sprzedana w domu aukcyjnym Christie's za ponad 4 miliony złotych. Na Aukcji Rzeźby pojawi się jeden z przykładów oryginalnego stylu Beuysa. Niewielkie „Intuition” (cena wywoławcza: 2 tysiące złotych) to oryginalna odpowiedź na wydarzenia z 1968 roku.
Z kolei wśród wielu przykładów sztuki awangardowej kubizm reprezentować będzie „Wyznanie” Jeana Lamberta-Ruckiego. Rzeźbiarz znany jest, jako współtwórca stylu art déco. W pierwszych latach pobytu w Paryżu dzielił pracownię z samym Modiglianim. Uwagę miłośników tzw. stylu zakopiańskiego przyciągnie również futurystyczna „Tańcząca” Wacława Popowskiego.
Aukcja, którą poprzedzi wystawienie obiektów, odbędzie się 17 listopada w Dom Aukcyjnym DESA Unicum w Warszawie. Więcej informacji o Aukcji Rzeźby oraz katalog aukcyjny w wersji elektronicznej dostępne są na tej stronie .