RegionalneWarszawaPoznaliśmy nowego Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Poznaliśmy nowego Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

Do zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków należy m.in. prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich.

Poznaliśmy nowego Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków

22.03.2017 14:05

Wojewoda Zdzisław Sipiera w uzgodnieniu z Generalnym Konserwatorem Zabytków powołał prof. Jakuba Lewickiego na stanowisko Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków - poinformowała w środę rzecznik prasowa wojewody mazowieckiego Ewa Filipowicz.

Lewicki zastąpił na tym stanowisku Barbarę Jezierską , która pełniła obowiązki od lutego 2016 r. Jej rezygnację ze stanowiska wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera przyjął we wtorek. Jego rzeczniczka mówiła wówczas, że Jezierska nie przedstawiła powodów rezygnacji. W komunikacie zamieszczonym na stronie urzędu wojewódzkiego także nie wyjaśniono, dlaczego zrezygnowała ona ze stanowiska.

Jakub Lewicki ukończył konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Łączył je ze studiami na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej i w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. W 1999 r. otrzymał stopień doktora na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej. Tytuł profesora uzyskał postanowieniem prezydenta Andrzeja Dudy we wrześniu 2016 r.

Jest profesorem Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie i kierownikiem Zakładu Konserwacji Zabytków i Ochrony Krajobrazu w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych, gdzie wykłada konserwację zabytków oraz historię architektury. Autor książek i ponad 140 artykułów naukowych w wydawnictwach międzynarodowych i ogólnopolskich oraz ponad 120 niepublikowanych opinii i opracowań konserwatorskich. Wygłosił blisko 100 referatów na sesjach naukowych.

Prof. Lewicki jest członkiem ICOMOS (International Council on Monuments and Sites), przewodniczącym Komisji Ochrony i Konserwacji Architektury Modernistycznej ICOMOS i wiceprezesem Sekcji Polskiej DOCOMOMO (International Working Party for Documentation and Conservation of Buildings, Sites and Neighbourhoods of the Modern Movement). Należy również do organizacji krajowych: Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków oraz Towarzystwa Opieki nad Zabytkami.

Działa także jako rzeczoznawca ministra kultury i dziedzictwa narodowego w zakresie opieki nad zabytkami w dziedzinie: architektura i budownictwo, specjalizacja architektura nowożytna; ocena wartości i konserwacji architektury historyzmu i modernizmu (lata 2008-2012) oraz ocena badań i konserwacji architektury; ocena wartości zabytkowej architektury pod kątem wpisu do rejestru lub ewidencji zabytków (obecnie).

Stworzył na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego nowy profil kształcenia łączącego ochronę zabytków i ochronę przyrody - kierunek Ochrona Dóbr Kultury i Środowiska. W karierze dydaktycznej wykładał m.in. historię architektury na architekturze na Politechnice Warszawskiej oraz konserwację zabytków i historię architektury na historii sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Pełnił także funkcję dyrektora Instytutu Architektury i Urbanistyki Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nysie.

Do zadań wojewódzkiego konserwatora zabytków należy m.in. prowadzenie rejestru i wojewódzkiej ewidencji zabytków, sprawowanie nadzoru nad prawidłowym przebiegiem prac konserwatorskich, archeologicznych czy restauratorskich. Opracowuje on również wojewódzkie plany opieki nad zabytkami, wykonując swoje zadania z pomocą Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków.

Źródło: PAP

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)