Trwa ładowanie...

Powstaną śluzy rowerowe. Cykliści będą bezpieczniejsi

Pierwsze takie rozwiązanie zostanie wprowadzone przy ul. Świętokrzyskiej.

Powstaną śluzy rowerowe. Cykliści będą bezpieczniejsi
d4klb21
d4klb21

Śluzy rowerowe mają znacznie ułatwić cyklistom poruszanie się na skrzyżowaniach. W Warszawie pierwsze mają pojawić się na ul. Świętokrzyskiej. Takie pola znacznie ułatwią rowerzystom skręcanie.

Warszawscy miłośnicy rowerów od dawna walczyli o śluzy rowerowe, które z sukcesem funkcjonują w Europie Zachodniej. W czwartek zostaną wprowadzone zmiany w rozporządzeniach, które usankcjonują funkcjonowanie tej nowinki rowerowej na stołecznych ulicach. - Pierwsza taka śluza powstanie na skrzyżowaniu ul. Świętokrzyskiej z Nowym Światem - poinformowała WawaLove.pl Karolina Gałecka, rzecznik prasowy ZDM. Są duże szanse, że pierwszy projekt powstanie w przyszłym tygodniu.

Na czym to polega?

Śluza rowerowa ma ułatwić cyklistom skręt w lewo. Przy skrzyżowaniach zostanie wyznaczona specjalna strefa, oznaczona czerwonym kolorem, na której podczas postoju na czerwonym świetle, będą mogli znajdować się jedynie rowerzyści. Taka śluza będzie znajdować się tuż przed linią zatrzymania dla aut, która zostanie przesunięta o ok. trzy metry. Kiedy zapali się zielone światło, rowerzysta ruszy jako pierwszy, co ułatwi mu pokonanie skrzyżowania. - To sprawi, że kierowcy będą widzieć manewry cyklistów. Dzięki temu nie powinno dochodzić tam do niebezpiecznych sytuacji - dodaje Gałecka.

fot. youtube.com

d4klb21

Z czwartkowymi zmianami w rozporządzeniu, w życie wejdzie jeszcze jedna nowinka rowerowa. Cykliści w Warszawie legalnie pojadą "pod prąd". Pisaliśmy o tym tutaj. Na takie rozwiązanie jednak będzie trzeba poczekać kilka tygodni. Ruch pod prąd ma być na początek wprowadzony na kilku ulicach Śródmieścia (np. na Nowogrodzkiej czy na Hożej), a także w Ursusie. To propozycje zgłaszane w zeszłym roku do budżetu partycypacyjnego.

d4klb21
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4klb21
Więcej tematów