RegionalneWarszawaPowstaje biografia Warszawy

Powstaje biografia Warszawy

Stworzą ją architekci, urbaniści, konserwatorzy i historycy. Szykują sie także ciekawe darmowe wydarzenia dla warszawiaków

Powstaje biografia Warszawy

20.11.2013 12:18

Na początku grudnia startuje cykl konferencji naukowych, zainicjowany przez Muzeum Historyczne m.st. Warszawy, dotyczący reprezentacyjnych przestrzeni publicznych stolicy. Głównym celem przedsięwzięcia jest stworzenie monografii Warszawy.

W ciągu najbliższych lat wspólnie z architektami, historykami sztuki, historykami i warszawiakami badacze będą zajmować się reprezentacyjnymi przestrzeniami stolicy. Wśród planowanych działań są konferencje naukowe, spacery po niedostępnych na co dzień wnętrzach, zbieranie wspomnień mieszkańców, wystawy. Zbliżającej się właśnie konferencji naukowej Biografia Warszawy towarzyszy program ciekawych wydarzeń skierowany do mieszkańców stolicy. Jednym z nich są spacery po na co dzień zamkniętych instytucjach, obiektach i miejscach.

Cykl rozpocznie się od placu Teatralnego

Plac Teatralny to przestrzeń, która swój dzisiejszy kształt zawdzięcza w dużej mierze zmianom, jakie zachodziły w Warszawie w latach Królestwa Polskiego. Rosnąca liczba ludności, a wraz z nią również problemów w zarządzaniu organizmem miejskim sprawiły, że włodarze miasta zapragnęli nowej, reprezentacyjnej siedziby – staromiejski ratusz był dla nich za mały. Wybór padł na położony przy Senatorskiej pałac Jabłonowskich. Okolica prezentowała się wówczas zgoła inaczej niż dziś. Na wprost pałacu Blanka do 1808 roku stały kramy targowiska Pociejów. W południowej części działki wybudowano zaprojektowany przez Christiana Piotra Aignera dom z funkcjami handlowymi. Charakterystycznym elementem bryły była długa kolumnada – dzięki niej nawet podczas słoty zakupy mogły być przyjemnością. Budynek szybko zyskał miano Domu Pod Kolumnami, a jego część została później wkomponowana w bryłę Teatru Wielkiego.

Wkrótce po przeprowadzce magistratu do pałacu Jabłonowskich, w latach 1818-1819 Aigner otrzymał zlecenie przebudowy wschodniego skrzydła Marywilu – rozległego kompleksu wzniesionego w ostatniej dekadzie XVII wieku przez Tylmana z Gameren. Nazwa budowli to spolszczona wersja słów Marie ville czyli Miasteczko Marii – obiekt powstał dla Marysieńki d’Arquien Sobieskiej. Zyskał sławę pierwszego warszawskiego centrum handlowego, w którym oprócz wystawnych kramów były mieszkania dla cudzoziemskich kupców, ale też kaplica, ogród i ogromny plac zawierający się między skrzydłami budynku.

Najbardziej charakterystyczna bryła placu – monumentalna sylwetka Teatru Wielkiego wzniesiona została w latach 1823-1833 według projektu sprowadzonego przez Stanisława Staszica z Florencji Antonia Corazziego.

[źródło: www.biografiawarszawy.pl]

Nadchodzące wydarzenia

W czwartek 21 listopada 2013 r. można przyjść na wykład "*Z pamiętnika bywalca. Kabaretowe i kawiarniane życie w okolicach placu Teatralnego" *– poprowadzi go Jakub Wesołowski w
Centrum Interpretacji Zabytku (ul. Brzozowa 11/13) .

5 grudnia z kolei startuje konferencja naukowa, której tematem będzie pl. Teatralny, jego historia i zabudowa. Więcej: www.biografiawarszawy.pl.

Obraz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)