Trwa ładowanie...

Pomniki z czasów PRL zmienione w plac zabaw?

Przypominamy śmiałą wizję artystyczną Kamili Szejnoch

Pomniki z czasów PRL zmienione w plac zabaw?
d3tmgkg
d3tmgkg

Śmiała wizja artystyczna, by warszawskie pomniki z czasów PRL zmienić na plac zabaw, to pomysł Kamili Szejnoch. *Projekt "Karuzela Zjeżdżalnia Huśtawka" *pochodzi z roku 2008, ale ostatnio został zgłoszony na konkurs Futuwawa, o którym pisaliśmy już na łamach Wawalove. Artystka znów chce wziąć udział w dyskusji nad miejscem tych pomników na mapie Warszawy. Proponuje, by pomniki zamieniły się w plac zabaw, a konkretniej:

1) Pomnik Braterstwa Broni, ("Czterech Śpiących") plac Wileński, Warszawa 1945, miałby zostać karuzelą

2) Pomnik Żołnierzy Radzieckich, Park Skaryszewski, Warszawa 1945 stałby się zjeżdżalnią

d3tmgkg

3) Pomnik Kościuszkowców, ulica Okrzei, Warszawa 1985, zostałby huśtawką (Ta część projektu została zrealizowana, huśtawka na pomniku Kościuszkowców zawisła naprawdę w roku 2008 i wzbudziła niemałe kontrowersje).

Projekt "Karuzela Zjeżdżalnia Huśtawka" to dialog z pomnikami, które mimo że znalazły się na śmietniku historii, można nadal spotkać na ulicach i w parkach - pisze artystka, Kamila Szejnoch - Sugestia zmiany ich funkcji jest próbą ożywienia martwych monumentów, a także zwrócenia uwagi na ich historię. Historia nie jest jednoznaczna, szczególnie ta związana z Pomnikiem Kościuszkowców. To przykład, jak inaczej może ona wyglądać z perspektywy pamięci zbiorowej i jednostki. Huśtawka ma podkreślać złożoność tej relacji - relacji pomiędzy człowiekiem i gigantem - monumentalnym żołnierzem a drobną istotą huśtaną przez „łapę historii”.

Praca nie jest wprawdzie nowością, ale idealnie wpisuje się w nurt ostatnich dyskusji nad pomnikiem "Czterech Śpiących" i stawia na nowo pytanie o miejsce pomników z czasów PRL w naszym mieście.

Zobaczcie pracę artystki w galerii poniżej.

d3tmgkg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3tmgkg
Więcej tematów