Trwa ładowanie...

PO organizuje w Warszawie "błękitny marsz". Liczy na udział 100 tys. osób

"Kto będzie chciał się przyłączyć, to tutaj jesteśmy otwarci. Zapraszamy"

PO organizuje w Warszawie "błękitny marsz". Liczy na udział 100 tys. osób
d1uql27
d1uql27

6 maja PO organizuje w Warszawie "błękitny marsz". Jego hasła mają nawiązywać do członkostwa Polski w UE, obrony niezależności sądów i samorządu terytorialnego oraz sprzeciwu wobec reformy oświaty. Platforma liczy, że w proteście weźmie w udział ponad 100 tys. osób.

Decyzję o zwołaniu marszu na 6 maja podjął w czwartek zarząd Platformy. Do Ratusza trafił już wniosek o rejestrację zgromadzenia.

Manifestacja ma rozpocząć się o godz. 13 na placu Bankowym, a zakończyć na placu Konstytucji. - Dość symbolicznie chcemy w ten sposób zaznaczyć, że ekonomia i gospodarka kraju jest ważna, a PiS kompletnie zaniedbuje ten obszar, podobnie jak obszar dotyczący przestrzegania prawa, konstytucji - podkreślił w czwartkowej rozmowie sekretarz generalny PO Stanisław Gawłowski.

d1uql27

"Będziemy zapraszać wszystkich Polaków"

Hasła marszu mają nawiązywać m.in. do członkostwa Polski w UE, obrony niezależności sądów, niezależności samorządu terytorialnego, sprzeciwu wobec rządowej reformy oświaty, która m.in. likwiduje gimnazja. - Będzie to kolejny "marsz błękitny", bo Platforma zawsze organizowała marsze, które miały właśnie charakter "błękitny" - zaznaczył Gawłowski.

W marszu mają wziąć udział m.in. działacze Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz korporacje samorządowe. Zaproszenie do udziału w demonstracji mają zostać wystosowane także do innych partii politycznych. - Będziemy zapraszać wszystkich Polaków, a kto będzie chciał się przyłączyć, to tutaj jesteśmy otwarci. Zapraszamy do współuczestnictwa w proteście - powiedział Gawłowski.

Platforma liczy, że w marszu weźmie udział ponad 100 tys. osób. Sama chce, jak przed rokiem, przywieźć do Warszawy kilkaset autokarów działaczy swojej formacji oraz innych chętnych do udziału w demonstracji. - W tym roku też będziemy organizować takie wyjazdy. W ubiegłym roku przywieźliśmy kilkadziesiąt tysięcy Polaków, w około 300 autobusach - przypomniał sekretarz generalny PO.

W 2016 - 240 tys.

Najsłynniejszym "Błękitnym Marszem" była manifestacja Platformy, która przeszła ulicami Warszawy 7 października 2006 roku. Równolegle w stolicy odbyły się dwie inne demonstracje, organizowane przez PiS i Ligę Polskich Rodzin (marsz "Białej Róży"). Hasła marszu PO również nawiązywały do ówczesnych rządów Prawa i Sprawiedliwości. Według organizatorów wzięło w nim udział ok. 20 tys. osób (według szacunków policji - ok. 11 tys.) Na zakończenie demonstracji wystąpił z m.in. Paweł Kukiz, wówczas lider zespołu Piersi, dziś poseł i lider formacji Kukiz'15.

d1uql27

7 maja ubiegłego roku Platforma zorganizowała manifestację pod hasłem "Jesteśmy i będziemy w Europie!". Zdaniem policji, w szczytowym momencie na placu Piłsudskiego demonstracja zgromadziła ok. 45 tys. osób. Rzecznik stołecznego Ratusza Bartosz Milczarczyk informował z kolei, że władze miasta oceniły liczbę uczestników marszu na ok. 240 tys.

d1uql27
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uql27
Więcej tematów