Trwa ładowanie...

Place zabaw w stolicy - czy są bezpieczne?

Co piąty plac zabaw w Warszawie ma uszkodzenia. Ale to i tak lepiej niż przed rokiem

Place zabaw w stolicy - czy są bezpieczne?
dxj95g9
dxj95g9

Więcej skontrolowanych placów zabaw, mniej nieprawidłowości. Strażnicy miejscy skontrolowali w tym roku 1033 place zabaw. W porównaniu do 2012 roku odnotowano 18-procentowy spadek liczby nieprawidłowości przy jednoczesnym wzroście liczby skontrolowanych miejsc. Nieprawidłowości, od drobnych uchybień do uszkodzeń elementów zabawowych, stwierdzono w trakcie co piątej kontroli.

Kontrole placów zabaw strażnicy rozpoczęli wiosną. Funkcjonariusze z patroli szkolnych sprawdzali zarówno place miejskie, jak i te należące do prywatnych podmiotów. Jak podkreślają sami strażnicy, nie ma znaczenia, kto jest zarządcą, ważne, aby plac zabaw był bezpieczny dla dzieci.

Nieprawidłowości stwierdzono w co piątej kontroli. Dotyczyły one uszkodzonych i skorodowanych części elementów zabawowych, niewymienionego piasku, uszkodzonych piaskownic, zniszczonego ogrodzenia oraz ogólnego stanu czystości na terenie placów zabaw. Po zakończeniu kontroli, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, strażnicy przekazywali zarządcom placów zabaw zalecenia z jednoczesnym wyznaczeniem terminu usunięcia nieprawidłowości. Najczęściej zalecenia dotyczyły naprawy lub wymiany urządzeń zabawowych oraz wymiany piasku w piaskownicy. Znacznie rzadziej zalecano uprzątnięcie terenu.****

Po upływie wyznaczonego zarządcom terminu przeprowadzono 201 rekontroli, których celem była ocena wykonania wskazanych przez strażników niezbędnych napraw. Najwięcej rekontroli – ze względu na stwierdzone uchybienia – przeprowadzono m.in. na terenie dzielnic Bielany, Żoliborz (Odział Terenowy 5), Pragi Południe, Wawra, Rembertowa i Wesołej (Oddział Terenowy 7). Na terenie działania naszego Oddziału, czyli Pragi Południe, Rembertowa, Wesołej, Wawra, nieprawidłowości stwierdzaliśmy w co trzeciej kontroli. Większość ujawnionych nieprawidłowości związana była, niestety, z dewastacją urządzeń zabawowych – podkreśla insp. Dariusz Galecki z Oddziału Terenowego 7 – Administratorzy placów zabaw bardzo pozytywnie reagowali na nasze uwagi i szybko usuwali zauważone przez nas usterki. Wszyscy wiemy, że chodzi przecież o dobro dzieci.

dxj95g9

Podobnie było na Żoliborzu i Bielanach. W trakcie co czwartej kontroli strażnicy mieli zastrzeżenia co do stanu placów zabaw. Kontrole były bardzo dokładne, zwracaliśmy uwagę na każdy element, stąd tak duża liczba zauważonych nieprawidłowości i wykonanych rekontroli. Sprawdzaliśmy place zabaw kompleksowo, łącznie z ich otoczeniem. Uwagi dotyczyły głównie niekompletnego wyposażenia, uszkodzonego ogrodzenia, czy braku regulaminu. Wszyscy zarządcy zastosowali się do naszych uwag i usunęli zagrażające bezpieczeństwu dzieci nieprawidłowości – podsumowuje Wojciech Zawistowski Kierownik Referatu Komunalnego 5 Oddziału Terenowego.

Liczba skontrolowanych placów zabaw w porównaniu do ubiegłego roku wzrosła z 1008 do 1033. Choć od lat obserwujemy tendencję do likwidacji placów zabaw, nie można nie zauważyć, że w związku z oddawaniem do użytku nowych osiedli mieszkaniowych, powstaje też więcej nowych, dobrze wyposażonych placów zabaw– zaznacza kierownik Wojciech Zawistowski.

W trakcie tegorocznych kontroli stwierdzono likwidację 69 placów zabaw, zarejestrowano zaś 20 nowych.

dxj95g9
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dxj95g9
Więcej tematów