Plac Grzybowski bez Teatru Żydowskiego. Trwa rozbiórka budynku
Był teatr, będzie biurowiec?
Co dalej z Teatrem Żydowskim? Od piątku trwa rozbiórka budynku przy placu Grzybowskim - na jego miejscu ma zostać wybudowany wieżowiec przez firmę deweloperską Ghelamco. Co więcej, za protestowanie przeciwko zamknięciu budynku i jego rozbiórce Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce skreśliło z listy swoich członków Gołdę Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego.
Teatr Żydowski wynajmował siedzibę przy pl. Grzybowskim od Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego Żydów w Polsce, które w październiku 2015 r. sprzedało budynek firmie Ghelamco. Plany deweloperskie zakładały zburzenie budynku i wybudowanie w jego miejscu biurowca, a także sceny Teatru.
Jak podaje Gazeta Stołeczna, rozbiórka ma potrwać około trzech miesięcy. - Sam budynek zniknie pewnie wcześniej, ale rozbiórka prowadzona jest w zgodzie z wymogami ekologicznej certyfikacji BREEM, więc podczas wywożenia gruzów będzie prowadzona ich segregacja – poinformował Radosław Górecki z firmy deweloperskiej Ghelamco. Kiedy pojawi się wieżowiec i nowa scena Teatru? Nie wiadomo: inwestor nie ma na razie pozwolenia na budowę dla nowego gmachu.
Protesty i tułaczka
Ze względu na zły stan techniczny budynku oraz zagrożenie dla życia i zdrowia przebywającym w nim ludzi, 30 maja właściciel wraz z Powiatowym Inspektorem Nadzoru Budowlanego podjął decyzję o zamknięciu Teatru Żydowskiego. Wywołało to protest aktorów, którzy swoje spektakle demonstracyjnie wystawiali pod gołym niebem na pl. Grzybowskim. Później Teatr występował gościnnie w innych placówkach, aż w końcu przeniósł się na Senatorską 35. To jednak nie koniec tułaczki: za parę miesięcy przedstawienia w wykonaniu artystów z Teatru Żydowskiego będzie można obejrzeć w Fabryce Trzciny na Pradze.
Za protestowanie przeciwko zamknięciu budynku i jego rozbiórce Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce kilka dni temu skreśliło z listy swoich członków Gołdę Tencer, dyrektor Teatru Żydowskiego. „Nowoczesna siedziba naszej organizacji i mieszczący się w niej nowoczesny Teatr Żydowski dadzą impuls do odrodzenia się kulturalnego życia żydowskiego w Polsce” – zakomunikował w piątek Artur Hofman, przewodniczący TSKŻ.
Źródło: Gazeta Wyborcza Warszawa/WawaLove.pl
Oprac. Karolina Pietrzak
Przeczytajcie również: Padł kolejny rekord na lotnisku Chopina. "Milion pasażerów odprawionych w marcu"