Trwa ładowanie...

Plac Europejski nabiera kształtów. Fontanny już gotowe

Nowy miejski plac przyciągnie też odwiedzających restauracjami, barami i kawiarniami.

Plac Europejski nabiera kształtów. Fontanny już gotowe
d25z57s
d25z57s

Nowy miejski plac, powstający w sąsiedztwie Ronda Daszyńskiego, wygląda coraz atrakcyjniej. Wśród zieleni pojawiły się już fontanny, kaskadowy strumień i jeziorko – właśnie trwają testy wodnych instalacji. W planach jest jeszcze szereg różnorodnych elementów aranżacji. Już niebawem plac budowy najwyższego biurowca w Polsce zmieni się w prawdziwą, zieloną enklawę, tętniącą życiem także po godzinach pracy biur.

Plac Europejski to przestrzeń publiczna zaprojektowana przez belgijskich architektów krajobrazu z pracowni Wirtz International Landscape Architects. Będzie to pierwszy w najnowszej historii Warszawy tak duży plac łączący funkcje publiczne i biznesowe. Od kilku miesięcy trwają intensywne prace przy realizacji projektu. Właśnie ukończono budowę wodnych instalacji.

U zbiegu ulic Grzybowskiej i Wroniej powstało okrągłe jeziorko z fontannami i podświetleniami, które dodatkowo zdobią wysokie drzewa. Z jeziorka wypływa na ponad 120-metrowej długości kaskadowy strumień o dnie wyłożonym kamieniami, który przecina plac – aż do stóp budynku wieżowego Warsaw Spire. Tam znajduje on swoje ujście przy nowoczesnej fontannie. Jetowe strumienie o różnej wielkości stworzą spektakl wodnych akrobacji. Dzięki podświetleniu przez wielobarwne reflektory staną się ciekawym, wieczornym widowiskiem.

Wokół wodnych instalacji jest już mnóstwo zieleni. Wśród 80 wysokich drzew ze specjalistycznej szkółki w niemieckim Bruns, znajdują się metasekwoje, cypryśniki błotne oraz glediczje. Kolejna akcja nasadzenia drzew rozpocznie się w październiku tego roku, a ostatnie sztuki posadzone zostaną tuż po zamknięciu prac budowlanych, wiosną 2016 roku. W sumie na placu Europejskim zielenić się będzie 140 drzew. Pomiędzy budynkami kompleksu Warsaw Spire znajdą się również m.in. żywopłoty z buku zwyczajnego. Planowana liczba wszystkich roślin na placu Europejskim to ponad 14 tysięcy. Dotychczas posadzono około 4 tysięcy sadzonek.

Nowy miejski plac przyciągnie też odwiedzających restauracjami, barami i kawiarniami. Dawny budynek magazynowy przy ul. Wroniej zajmie restauracja Stixx Bar&Grill. Pozostałe obiekty restauracyjne i kawiarnie znajdą na parterach budynków A i C Warsaw Spire, na całym czwartym piętrze w budynku wieżowym A oraz w wolnostojącym pawilonie restauracyjnym. Lokale na parterach będą dostępne z poziomu placu – część z nich będzie miała otwierane, przeszklone elewacje.

d25z57s

Plac Europejski stanie się także areną dla wydarzeń artystycznych i kulturalnych. Nie zabraknie tu również stacji rowerowej, mebli miejskich oraz letnich ogródków. Zakończenie wszystkich prac na placu Europejskim nastąpi w kwietniu przyszłego roku.

d25z57s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25z57s
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj