PKW: Znamy frekwencję na godz. 17.30!
Trwa II tura wyborów samorządowych
30.11.2014 19:26
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Jak poinformowała Państwowa Komisja Wyborcza, do godz. 17.30 frekwencja wyborcza w Warszawie wyniosła 33,77, a na całym Mazowszu 34,70 proc. Wcześniej PKW poinformowała, że do godz. 12.00 w stolicy wydano 150 644 kart, uprawnionych do głosowania jest 1 389 390 osób, a frekwencja wynosi 10,84 proc.
Komisja poinformowała też, że do godz. 10.00 w niedzielę Komenda Główna Policji odnotowała w całej Polsce 113 incydentów związanych z naruszeniem ciszy wyborczej.
Od godz. 7.00 rano trwa II tura wyborów .Wybierzemy w nich prezydenta Warszawy. Głosowanie ma zakończyć się o godz. 21.00. Jak nie pomylić się przy głosowaniu?
Aby oddać ważny głos, należy postawić jeden znak X (lub krzyżyk) w kratce po lewej stronie nazwiska wybranego kandydata. Każdy symbol inny niż "dwie przecinające się linie, których punkt przecięcia znajduje się w obrębie kratki" przy nazwisku kandydata spowoduje, że głos będzie nieważny. W lokalu wyborczym otrzymamy jedną kartę do głosowania z nazwiskami dwóch kandydatów.
Głos będzie nieważny gdy wyborca w żadnej z kratek nie postawi znaku "X" lub zagłosuje na więcej niż jedną osobę. W kratkach przy nazwiskach kandydatów nie można dokonywać żadnych korekt. Na ocenę ważności głosu nie mają natomiast dopiski na karcie poza kratkami.
Do lokalu wyborczego trzeba wziąć dokument tożsamości np. dowód osobisty, paszport lub legitymację ze zdjęciem i adresem zamieszkania. Na podstawie dokumentu tożsamości członkowie komisji wydadzą wyborcy kartę do głosowania. Na karcie powinna się znajdować pieczęć obwodowej komisji wyborczej oraz wydrukowany odcisk pieczęci terytorialnej komisji wyborczej.
Po wypełnieniu karty wyborca musi ją wrzucić do urny wyborczej. Karty nie wolno wynosić z lokalu wyborczego ani odstępować jej innej osobie. Do urny musi być wrzucona kompletna karta do głosowania.
W II turze zwycięży ten kandydat, który otrzyma większą liczbę ważnie oddanych głosów. Gdyby zdarzyło się tak, że obaj kandydaci otrzymaliby tę samą liczbę głosów, wygrywa ten, który w większej liczbie obwodów do głosowania uzyskał więcej głosów niż drugi kandydat. Podobne głosowanie trwa w 846 gminach i 44 miastach. To właśnie w nich do drugiej tury przeszło dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.
Do zakończenia głosowania, planowanego na godz. 21 trwa cisza wyborcza. Po godz. 21.00 podamy szacunkowe wyniki wyborów oparte na badaniu exit poll, czyli na odpowiedziach udzielanych przez wyborców po wyjściu z lokalu wyborczego.