RegionalneWarszawaPiS przejmuje władzę w Warszawie? "To działania o charakterze politycznym"

PiS przejmuje władzę w Warszawie? "To działania o charakterze politycznym"

Co dalej z pomnikami smoleńskimi?

PiS przejmuje władzę w Warszawie? "To działania o charakterze politycznym"

02.08.2017 11:13

We wtorek wojewoda mazowiecki wypowiedział umowę warszawskiemu konserwatorowi zabytków - Michałowi Krasuckiemu. Od listopada to wojewódzki konserwator będzie decydował o tym, gdzie powstaną pomniki ofiar katastrofy smoleńskiej.

- To niezrozumiałe działanie o charakterze politycznym - komentuje działanie wojewody Bartosz Milczarczk, rzecznik prasowy urzędu miasta w rozmowie z RMF FM.

Porozumienie, które rozdzielało obowiązki pomiędzy miastem, a województwem regulowało dotąd porozumienie podpisane w 2003 r. przez ówczesnego prezydenta Warszawy – Lecha Kaczyńskiego.

Sytuację zaostrza fakt, że Zdzisław Sipiera, wojewoda mazowiecki jest posłem z ramienia partii PiS. A Michał Krasucki reprezentuje stołeczny ratusz, a więc Hannę Gronkiewicz-Waltz będącą członkinią opozycyjnej partii PO.

Decyzja mazowieckiego wojewody pomniejsza rangę warszawskiego konserwatora zabytków. Na dzień dzisiejszy wydaje on ok. 5 tys. decyzji rocznie, czyli więcej niż konserwator wojewódzki.

Głos w sprawie zabrał sam Michał Krasucki - Wraz z końcem porozumienia nie kończy się nasza praca. W tej chwili już w innej roli, ale nadal będziemy służyć miastu, jego mieszkańcom, a przede wszystkim zabytkom - komentuje

Przejęcie uprawnień przez urząd województwa pozwala na wydawanie decyzji dot. obiektów, które są objęte ochroną konserwatora na terenie całej Warszawy, w tym również na Krakowskim Przedmieściu.

-Trudno odnieść inne wrażenie, że chodzi wyłącznie o postawienie pomnika ofiar katastrofy smoleńskiej na Krakowskim Przedmieściu i tuż obok pomnika samego Lecha Kaczyńskiego, który miałby stanąć w pobliżu pomnika Józefa Piłsudskiego - mówią dla reporterów RMF FM przedstawiciele warszawskiego ratusza.

Zbiórka pieniędzy na pomniki

3 lipca Jacek Sasin, poseł PiS opublikował na Twitterze wyniki I etapu konkursu na projekt pomnika śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Ofiar Tragedii. Pierwszy pomnik ma stanąć na osi ulicy Michała Tokarzewskiego-Karaszewicza. Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej natomiast u zbiegu ulic Krakowskie Przedmieście i Karowej. Do II etapu konkursu dopuszczono 9 prac. Na stronie internetowej Komitetu Społecznego Budowy Pomników nie wyszczególniono autorów ani nazw koncepcji, lecz numery zgłoszenia.

Zbiórka pieniędzy na pomniki została zainicjowana 10 sierpnia ubiegłego roku, w miesięcznicę katastrofy smoleńskiej.

Pieniądze będa zbierane nie tylko w Warszawie, lecz w całej Polsce. Poseł PiS Marek Suski zaznaczył, że za datki będą wydawane pamiątkowe cegiełki o sześciu nominałach: 1000, 500, 100, 50, 10. - Liczymy na kolejnych wolontariuszy, którzy będą chcieli do nas dołączyć - podkreślał w zeszłym roku Sasin.

- Chcemy, aby pomniki były gotowe na VIII rocznicę tragedii smoleńskiej. - powiedział Jacek Sasin na konferencji PiS.

Konflikt o lokalizację pomników

Agnieszka Kłąb ze stołecznego ratusza powiedziała, że miasto podtrzymuje propozycję lokalizacji pomnika smoleńskiego u zbiegu ul. Trębackiej i Focha. - Cały czas obowiązuje uchwała rady miasta wyznaczająca lokalizację na tym skwerze, czyli tuż obok Krakowskiego Przedmieścia. Ani my, ani stołeczny konserwator zabytków, nie mamy żadnego wniosku, żadnej prośby o uzgodnienie jakiegokolwiek pomnika, więc żaden pomnik legalnie stanąć w najbliższych dniach nie może - podkreśliła Kłąb.

Lokalizacja na rogu ulic Trębackiej i Focha została zaproponowana na spotkaniu ówczesnego prezydenta Bronisława Komorowskiego z częścią rodzin ofiar katastrofy oraz z prezydent stolicy Hanną Gronkiewicz-Waltz w lutym 2015 r. Jednak, mimo zapowiedzi, prace nad wybudowaniem pomnika w tym miejscu nie zostały podjęte. Po tym, jak okazało się, że do terenu przy zbiegu ul. Trębackiej i Focha są roszczenia, ta lokalizacja nie uzyskała powszechnego poparcia rodzin ofiar.

Kłąb zapewniła jednak, że obecnie "spokojnie można tam postawić pomnik". - Ale jeśli pojawił się pomysł na jakieś inne miejsce, to też zapraszamy do stołecznego konserwatora zabytków w celu uzgodnień. Jesteśmy otwarci na takie rozmowy - zadeklarowała Kłąb.

Źród. RMF FM/ WawaLove.pl

Obraz
warszawazabytkiwojewoda
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)