Trwa ładowanie...

Pierwsze w Warszawie osiedle zasilane słońcem!

Mieszkając w jednym z takich domów, będzie można na samej energii oszczędzić ponad 6 tys. zł rocznie - przekonują inwestorzy

Pierwsze w Warszawie osiedle zasilane słońcem!
d10r7l3
d10r7l3

Trzydzieści sześć hektarów, 155 domów w I etapie. Pierwsze niemal samowystarczalne osiedle w pełni oparte na odnawialnych źródłach energii powstanie na Natolinie. Dziś podpisano umowę, na której mocy Bank Ochrony Środowiska dostarczy nowatorskie, zintegrowane rozwiązania technologiczne dla osiedla.

Dzięki niemu przyszłe domy w znacznym stopniu zostaną ogrzane i zasilone w energię elektryczną wytworzoną z promieni słonecznych, bez konieczności spalania gazu lub innych surowców. Pomysłodawcy przekonują, że mieszkając w jednym z takich domów, będzie można na samej energii oszczędzić ponad 6 tys. zł rocznie!

Pierwsze takie osiedle o nazwie Eko Natolin powstanie pomiędzy ulicami Łukasza Drewny i Gąsek na Wilanowie, w bezpośrednim sąsiedztwie Lasów Natolińskiego i Kabackiego, w odległości około 2 km od stacji metra Kabaty i ok. 14 km od Centrum.

Osiedle ma zająć 36 hektarów powierzchni, a jego budowa podzielona będzie na dwa główne etapy. – W pierwszym na 23 hektarach powstanie 155 domów, które zajmą w sumie 45 tys. metrów kwadratowych powierzchni. Zaplanowana została również budowa przedszkola i sklepu osiedlowego.

d10r7l3

Staną tam dwa rodzaje domów: Bliźniaki o powierzchni 260 metrów kwadratowych, z 1000-metrową działką oraz domy wolno stojące o powierzchni 415 m kw. plus 2000-metrowa działka. Każdy z nich będzie wyposażony w nowatorskie, zintegrowane rozwiązania technologiczne: Każdy dom będzie miał na zewnątrz moduł solarny zapewniający ciepłą wodę w lecie oraz moduł fotowoltaiczny, działający jak mała elektrownia. Poza tym za ogrzewanie zimą będzie odpowiadał moduł pompy ciepła. Wszystko jest ze sobą zintegrowane, działające automatycznie, sterowane zdalnie. Według wyliczeń inwestorów, pozwoli to oszczędzić mieszkańcom bliźniaków 5540 zł rocznie, a wolno stojących domów aż 6278 zł rocznie!

Budowa pierwszego etapu inwestycji ma się zakończyć w 2016 roku. Nie wiadomo jeszcze, ile mają kosztować ekologiczne i oszczędne domy, jednak inwestor zapowiada, że ceny będą atrakcyjne w stosunku do cen rynkowych.

d10r7l3
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d10r7l3
Więcej tematów