Perełka socrealizmu uratowana. Efekty prac przy Marszałkowskiej w Warszawie robią wrażenie
Warszawscy konserwatorzy zabytków pochwalili się swoim ostatnim "dziełem". Dzięki żmudnej pracy i ogromnej cierpliwości uratowali przed całkowitym zniszczeniem fasadę jednego z budynków MDM, czyli socrealistycznej Marszałkowskiej Dzielnicy Mieszkaniowej.
03.02.2020 09:57
Efekty ich pracy możemy zobaczyć na kilku fotografiach na Twitterze. Zanim oczywiście nie wybierzemy się na spacer, by móc podziwiać nowy blask perły minionej epoki.
"Sgraffito odzyskało dawny blask! Konserwacja malowidła na budynku MDM była żmudna i pracochłonna. Teraz fasada wygląda imponująco. Wspólnota dzięki środkom z budżetu Warszawy wyremontuje kolejne malowidło" - czytamy wpis na profilu miasta stołecznego Warszawy.
Sgraffito to technika przyozdabiania fasad budynków. Polega na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku lub kolorowych glin i na zeskrobywaniu fragmentów warstw wierzchnich w czasie, kiedy jeszcze one nie zaschły. Dzięki odsłanianiu wcześniej nałożonych warstw otrzymuje się wielobarwny wzór.
Początkowo wspólnota mieszkaniowa chciała wyremontować całą elewację budynku przy Marszałkowskiej 55/73. Koszt jednak byłby tak duży, że zrezygnowano z tego pomysłu. Zapadła decyzja, że w 2019 r. zostaną przeprowadzone tylko najpilniejsze prace.
Kolejne etapy odnowy fasady zostaną przeprowadzone w następnych latach.
Warszawa. Uratowano perełkę socrealizmu przy ul. Marszałkowskiej
Prace konserwatorów przy Marszałkowskiej zaczęły się od konserwacji sgraffita nad południową bramą budynku. Przy ul. Marszałkowskiej 55/57 dekoracje te można podziwiać na całych ścianach, nad obiema monumentalnymi bramami.
Motywy tych szczególnych dekoracji nawiązują do symboli Warszawy, czyli np. syrenek w otoczeniu geometrycznej dekoracji plecionkowej.
Sgraffito przy Marszałkowskiej wykonano w dwóch kontrastowych kolorach - jasnobeżowym i czarnym. Eksperci wyjaśnili, że największą trudnością sprawił właśnie czarny pigment. Wszystko dlatego, że osłabił on tynk, który stracił przyczepność i osypywał się razem z wierzchnią, jaśniejszą warstwą rysunkową.
W ten sposób zniszczyło się ponad 50 proc. fasady. Wcześniej próbowano ją ratować już w latach 80., jednak tynk znów się osypywał.
Teraz mieszkańcy Warszawy mogą podziwiać odnowiony budynek MDM. Jak wielką pracę wykonano można przekonać się porównując odnowioną fasadę do tej, która jeszcze czeka na remont.
Prace nad północną bramą zaplanowano na ten rok. Remonty przy różnych obiektach MDM prowadzone są od kilku już lat. Budżet Warszawy wspiera te działania od 2018 r.
Masz news, zdjęcie lub film związany z pogodą? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Zobacz też: Kulisy spotkania z Andrzejem Dudą. Piotr Zgorzelski: moim zdaniem prezydent już tę ustawę podpisał