Patron Bemowa był muzułmaninem
Wiedza o wyznaniu gen. Józefa Bema nie jest powszechna
Jak większość z Was wie, nazwa dzielnicy Bemowo pochodzi od nazwiska generała Józefa Bema. Jednak mało kto wie, że Bem był wyznawcą islamu - czytamy na stronie tustolica.pl . Wśród muzułmanów znany był jako Murat Pasza.
Czytaj również: Meczet na Ochocie pojawi się jeszcze w tym roku!
Józef Zachariasz Bem urodził się w Tarnowie 14 marca 1794 r. Był synem Andrzeja Bema i Agnieszki z Gołuchowskich.
W wieku piętnastu lat Bem zaciągnął się do wojska księcia Józefa Poniatowskiego, jako prosty kanonier. Uczył się w elementarnej Szkole Artylerii Inżynierów w Warszawie, która w owym czasie dysponowała 48 miejscami i przyjmowała tylko najlepszych. Po półrocznej nauce otrzymał szlify podporucznikowskie. Po ukończeniu nauki Bem wstąpił do elitarnej Szkoły Aplikacyjnej Inżynierów, którą ukończył w stopniu porucznika I klasy. Potem brał udział w wyprawie kampanii rosyjskiej pod dowództwem marszałka Mc Donalda, po której zostaje odznaczony Krzyżem Legii Honorowej.
Po upadku Napoleona Józef Bem służył w armii Królestwa Polskiego, zajmował się też pracą naukową, związaną z badaniem nowej broni artylerii rakietowej. Szybko awansował na pułkownika, otrzymał też Złoty Krzyż Virtuti Militari. Podczas Powstania Listopadowego w ciągu kilku miesięcy awansował od stopnia majora do generała brygady. Po upadku powstania wyemigrował do Niemiec, później do Francji. Następnie wrócił do Lwowa, gdzie nie udaje mu się sformować upragnionej polskiej jednostki. Wyjechał wiec do Wiednia, gdzie otrzymał dowództwo wojsk rewolucyjnych walczących z Habsburgami. Po upadku tego powstania Bem wyruszył na Węgry. Tam Lajos Kossuth, dowódca powstania, mianował go naczelnym dowódcą sił w Siedmiogrodzie. Dzięki waleczności Bem zyskał sobie wielką sympatię u Węgrów i został mianowany dowódcą powstania. Gdy Habsubrgowie dzięki pomocy Rosji opanowali sytuację, Józef Bem z częścią wojska uciekł do Turcji.
Podczas służby w tureckiej armii Bem przyjął Islam. Jego sytuacja zmieniła się jednak dramatycznie, gdy pod naciskiem Austrii i Rosji władze tureckie postanawiły rozproszyć emigrantów. Bem został skierowany do twierdzy Aleppo na skraju pustyni syryjskiej. Tam zyskał sławę dzięki obronie miasta przed powstańcami arabskimi. Niestety tam też Józef Bem zapadł na malarię. Zmarł 10 grudnia 1850 r. Został pochowany na muzułmańskim cmentarzu wojskowym na górze Dżebel el Islam. 20 czerwca 1929 r. prochy generała zostajły przewiezione do rodzinnego Tarnowa.
[Źródło: islampopolsku.wordpress.com]
Czytaj również: Muzułmańska Warszawa