Trwa ładowanie...

Otyłość, podwyższone ciśnienie, słaba wydolność fizyczna. Niepokojący stan zdrowia warszawskiej młodzieży

W Warszawie obserwujemy wysoki wskaźnik młodzieży, która nie jest w stanie ukończyć prostego testu sprawnościowego mierzącego wydolność fizyczną – odpowiednik wejścia na 4 piętro.

Otyłość, podwyższone ciśnienie, słaba wydolność fizyczna. Niepokojący stan zdrowia warszawskiej młodzieży
d2i5glx
d2i5glx

Aż 15 proc. uczniów klas pierwszych z warszawskich szkół gimnazjalnych, znajduje się w grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych, w tym cukrzycy typu 2. Zakończyła się druga edycja Ogólnopolskiego Programu Profilaktyki Cukrzycy i Chorób Cywilizacyjnych "PoZdro!" Fundacji Medicover - informuje portal pulsmedycyny.pl.

Do badań przesiewowych włączyły się 34 szkoły gimnazjalne z Warszawy. W sumie przebadanych zostało 2207 uczniów pierwszych klas, co stanowi 63 proc. badanej populacji. W grupie ryzyka chorób cywilizacyjnych znalazło się 327 osób (15 proc).

Szczegółowe wyniki populacyjnych badań przesiewowych młodzieży, przeprowadzonych w ramach pierwszej edycji programu, wskazują, że:

- Nadwaga i otyłość występują u 19,6 proc. przebadanych nastolatków.
- Podwyższone ciśnienie tętnicze w trakcie badania stwierdzono u aż 26,6 proc. jego uczestników
- Dostateczna, słaba i bardzo słaba wydolność fizyczna to problem 66,2 proc. badanych.
- W związku z bardzo słabą wydolnością fizyczną test sprawnościowy musiało przerwać aż 5,9 proc. (124) uczniów!
- Nieprawidłową postawę ciała ma aż 79,6 proc. badanych.
- Nieprawidłową ostrość widzenia stwierdzono u 12,7 proc. badanych uczniów niebędących pod opieką okulisty.

d2i5glx

Wszystkie osoby znajdujące się w grupie ryzyka zostały zaproszone do bezpłatnej i specjalistycznej części Programu PoZdro!, tzw. Zintegrowanej Opieki Indywidualnej (ZOI). Młodzież ta przez kolejne dwa lata będzie mogła korzystać z bezpłatnych konsultacji: lekarza, psychologa, dietetyka oraz specjalisty od aktywności fizycznej, a także warsztatów edukacyjnych i zajęć sportowych - informuje portal pulsmedycyny.pl.

- Wyniki badan II edycji Programu PoZdro są mocno niepokojące. W Warszawie obserwujemy wysoki wskaźnik młodzieży, która nie jest w stanie ukończyć prostego testu sprawnościowego mierzącego wydolność fizyczną – odpowiednik wejścia na 4 piętro. Ten test musiało przerwać prawie 6 proc. młodzieży, aż 124 uczniów w wieku 13-14 lat. To jedna z wielu cennych informacji, która pokazuje, którą sferę życia należy zmieniać oraz na jaki element edukacji młodych ludzi należy położyć większy nacisk – powiedziała Kamila Kaniowska, lokalny koordynator programu "PoZdro!" Fundacji Medicover.

Źródło: (pulsmedycyny.pl.)

d2i5glx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i5glx
Więcej tematów