Oto lądowy transport przyszłości. "Lewitującą kapsułą z Gdańska do Krakowa w 35 minut?"
Autorami wynalazku są absolwenci Politechniki Warszawskiej.
Grupa naukowców ze stołecznej uczelni opracowała koncepcję niezwykłego pojazdu, który byłby czymś pomiędzy samochodem a samolotem. Co najważniejsze, umożliwiłby dużo szybszy transport np. pomiędzy poszczególnymi miastami. Pomysłodawcy twierdzą, że Hyperloop jest możliwy do wdrożenia również w polskich realiach i stanowi jedno z największych wyzwań przyszłości transportu lądowego.
- Jest to kapsuła poruszająca się w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco redukujemy opór powietrza – piszą autorzy projektu . - Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem, wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne.
Źródło: Youtube/Carbon Workshop
Teoretycznie podróż pomiędzy Krakowem a Gdańskiem zajęłaby nieco ponad pół godziny, a wszystko dzięki zastosowaniu wielu innowacyjnych technologii. W realizację tego projektu jest zaangażowanych 25 osób z Politechniki Warszawskiej. Odnieśli już pierwszy duży sukces związany z Hyperloop, ponieważ dotarli do finału konkursu na naddźwiękowy pojazd lądowy, który odbył się w Stanach Zjednoczonych. I choć nie wygrali całej rywalizacji, to sama koncepcja zrobiła na oceniających duże wrażenie. Młodzi naukowcy najbardziej liczą jednak na to, że ich pomysł uda się w przyszłości wcielić w życie.