Ostry protest w warszawskiej szkole. Dyrektorka zdymisjonowana
Rozpoczął się on w poniedziałek, tuż przed zajęciami.
Chodzi o zespół szkół im. Emiliana Konopczyńskiego. Grupa kilkudziesięciu osób, uczniów oraz rodziców okupowało placówkę. Żądali ustąpienia dyrektorki Małgorzaty Mroczkowskiej. Mieli transparenty oraz taczkę, chcąc doprowadzić do jej odejścia z zajmowanego stanowiska. Uczniowie osiągnęli swój cel - dyrektorka szkoły po godz. 15.00 podała się do dymisji.
Uczniowie przekonywali, że w szkole dochodzi do mobbingu, a dobrzy nauczyciele są zastępowani gorszymi. Ich zdaniem, jedynym kryterium weryfikacji pracowników jest znajomość z dyrektorką. W szkole pojawiła się również minister edukacji Anna Zalewska. O godz. 12.30 rozpoczęło się dwustronne spotkanie, które miało doprowadzić do rozwiązania konfliktu.
Małgorzata Mroczkowska była zdziwiona takim podejściem protestujących. Jej zdaniem zmiany są wyłącznie wynikiem rotacji kadrowych, jedni nauczyciele zmieniają pracę a np. inni przebywają na zwolnieniach. Uczniowie i rodzice zapowiadali, że strajk będą prowadzili aż do skutku. Po kilku godzinach od rozpoczęcia protestu, dyrektorka podała się do dymisji.
Spór w tej sprawie trwał już od dobrych kilku miesięcy, a protestujący kierowali pisma m.in. do burmistrza Śródmieścia i Ministerstwa Edukacji Narodowej. W przygotowanym oświadczeniu dla mediów poinformowali, że: "Kuratorium podczas kontroli wykazało nieprawidłowości w funkcjonowaniu szkoły, a ostateczna decyzja o odwołaniu dyrektorki należy do Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy. Uważamy, ze sprawa ciągnie się zbyt długo, jesteśmy zaniepokojeni sytuacją w szkole oraz panującym chaosem." Wśród głównych zarzutów wymieniają np. nepotyzm, mobbing, niewłaściwą politykę kadrową oraz bałagan organizacyjny. W liście do naszej redakcji prezentują zarys sytuacji w szkole:
- Przyczyną całej sytuacji był wybór pani Małgorzaty Mroczkowskiej na dyrektora Zespołu Szkół Nr 22 oraz wytypowanie wbrew woli Rady pedagogicznej pani Adriany Wołoszko na wicedyrektora szkoły;
- Uważamy, że że konkurs na dyrektora był rozstrzygnięty w nielogiczny;
- Dotarliśmy do informacji, że P. Mroczkowska ma udziały w prywatnej firmie edukacyjnej Compass. Stawiamy pytanie, czy dyrektor placówki oświatowej ma prawo do prowadzenia działalności gospodarczej ?
- Pani Małgorzata Mroczkowska przez ostatnie 11 lat pracowała jako nauczyciel bibliotekarz. Stawiamy pytanie, jakie kompetencje i doświadczenie ma w zarządzaniu szkołą dzienną?
- W ciągu roku szkolnego 2014/15 i 15/16 do dnia dzisiejszego ze szkoły odeszło 17 nauczycieli, sekretarka, kadrowa. Dwoje nauczycieli wyczerpanych psychicznie przebywa na zwolnieniu lekarskim i urlopie bezpłatnym;
- Pani dyrektor zatrudniła nauczycielkę, która przebywała na urlopie zdrowotnym w innej szkole, a to łamanie prawa.
- Organizacja szkoły jest chaosem, plan lekcji był już wielokrotnie zmieniany,istnieją nieracjonalne okienka dla uczniów, absurdalny jest też podział lekcji wychowania fizycznego;
- Pani dyrektor przegrała już sprawę w sądzie pracy z jednym z nauczycieli, ponadto utrudniała przeprowadzenie kontroli Państwowej Inspekcji Pracy;
- Pani dyrektor nie dba o młodzież i ich edukację oraz wychowanie. Klasa 2e pozostawała prze miesiąc bez wychowawcy.
Przeczytajcie też: Gdzie będzie można kupić choinkę na Święta? Znamy pierwsze lokalizacje