Ostatni dzień głosowania w budżecie obywatelskim. Jak i dlaczego trzeba to zrobić?
Do dziś zagłosowało blisko 90. tys. warszawiaków
26.06.2015 08:54
Tylko do piątku decydujemy, na co wydać ponad 51 milionów z budżetów dzielnic. Głosujący tradycyjnie, za pomocą kart do głosowania, mają czas do 16.00. Internauci - do północy. Każdy warszawiak ma szansę oddać swój głos na projekty, które jego zdaniem są najbardziej potrzebne. Te, które zdobędą najwięcej głosów i przejdą urzędową weryfikację, zostaną zrealizowane w 2016 roku.
Środki finansowe potrzebne na realizację pomysłów zgłoszonych przez mieszkańców pochodzą z budżetów dzielnicowych. Nie są to więc jakieś dodatkowe środki, tylko część budżetu konkretnej dzielnicy, która została przeznaczona do rozdysponowania jej mieszkańców.
Jak głosować? Można to zrobić tradycyjnie - udać się do urzędu dzielnicy, pobrać kartę do głosowania, wypełnić i wrzucić do urny. Ci, którzy zdecydują się to zrobić, muszą pamiętać, że mają czas tylko do końca pracy urzędu, czyli do 16.00. W lepszej sytuacji są internauci, którzy mają czas na kliknięcie linku aż do północy. Jak podaje Urząd Miejski, do tej pory zrobiło to blisko 90. tys. warszawiaków. By zagłosować online, należy wejść na TĘ STRONĘ .
Można wybrać dowolną liczbę projektów, warto jednak pamiętać, że łączny koszt realizacji wszystkich, wybranych przez nas pomysłów nie może być większy niż kwota dostępna w wybranym przez nas obszarze głosowania. Można więc zagłosować na wiele mniejszych i tańszych projektów lub tylko kilka droższych. Kwoty dla poszczególnych dzielnic znajdziemy na TEJ STRONIE .
Głosowanie krok po kroku
Po pierwsze, warto się zastanowić, z jaką dzielnicą i z jakim terenem w Warszawie czujemy się najbardziej związani. Można głosować tylko w jednej dzielnicy, więc ten wybór jest ważny. Po drugie, niektóre dzielnice podzielone są na obszary - należy wybrać tylko jeden obszar dzielnicy. Obszary te znajdziemy na TEJ STRONIE . Informacji na ten temat można też znaleźć w urzędach dzielnic, nawet w trakcie głosowania. W przypadku głosowania przez internet, system sam poprowadzi nas przez głosowanie, wystarczy tylko wybrać interesująca nas dzielnicę. Po trzecie, warto przejrzeć projekty poddane pod głosowanie w dzielnicy. Po czwarte, zagłosujmy. Budżet obywatelski daje nam realną możliwość wpłynięcia na kształt Warszawy. Zdecydowania, czy w danym miejscu ma pojawić się siłownia, plac zabaw, czy park dla zwierząt.
Każdy mieszkaniec Warszawy może wziąć udział w głosowaniu tylko raz. Pamiętajmy też, że nasz głos zostanie uznany za nieważny, jeśli łączny koszt realizacji wybranych przez nas projektów przekroczy kwoty dostępne na poziomie ogólnodzielnicowym lub w obszarze terytorialnym, jednak dotyczy to tylko głosowania papierowego - przy głosowaniu przez Internet system sam policzy koszt wybranych przez Ciebie projektów. Głosować mogą tylko osoby mieszkające w Warszawie, ale nie trzeba być zameldowanym. Listy projektów, które zdobyły najwięcej głosów i będą zrealizowane w 2016 roku, zostaną ogłoszone 10 lipca.
Do tej pory najbardziej aktywną dzielnica okazuje się Żoliborz, gdzie na tysiąc mieszkańców, aż 83 wzięło udział w głosowaniu. Najmniej aktywni są mieszkańcy Ochoty (29/1000).
Przeczytajcie też: PiS chce dekomunizować warszawskie ulice. "Padło 30 nazwisk"