Osiem Przez Dwa - nowe miejsce na Jazdowie
W domku fińskim znajdują się dwie sale warsztatowe oraz sala kominkowa połączona z jadalnią.
24.03.2015 20:03
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
W ubiegłą niedzielę kilkaset osób wzięło udział w otwarciu OsiemPrzezDwa - jednego z fińskich domków na warszawskim Jazdowie. Na uczestników czekał m.in. niski park linowy, eksperymenty, monocykle czy zabawy z gumizelą. Fundacja Pracownia Nauki i Przygody oraz Okręg Mazowiecki ZHR będą realizować w nim społeczno-kulturalną działalność skierowaną do mieszkańców Warszawy.
Osiedle Jazdów, na terenie którego znajdują się drewniane fińskie domki, ulokowane jest na tyłach Parku Ujazdowskiego, parę kroków od Centrum Sztuki Współczesnej, Agrykoli i Łazienek.* To zielone osiedle, które powstało tuż po zakończeniu drugiej wojny światowej, jako pierwsze osiedle mieszkaniowe w powojennej Warszawie. Domek, „OsiemPrzezDwa” jest jednym z 31, które miały zostać wyburzone.* Dzięki inicjatywie mieszkańców Jazdowa, dziesiątek organizacji pozarządowych, grup nieformalnych i osób prywatnych, wchodzących w skład „Otwartego Jazdowa” udało się zorganizować konsultacje społeczne.
Wynik konsultacji zakłada zachowanie Osiedla, rewitalizację oraz przekazanie opuszczonych domków na działania społeczne, kulturalne, edukacyjne, artystyczne. Jedną z organizacji, które wygrały w 2014 roku konkurs na zagospodarowanie domku w celu prowadzenia działalności społeczno-kulturalnej była Pracownia Nauki i Przygody oraz Okręg Mazowiecki ZHR. Warunkiem, który miały spełnić organizacje było przeprowadzenie remontu oraz wyposażenie obiektów na własny koszt.Mimo problemów spowodowanych okradzeniem domku w końcu udało się zakończyć remont.
W domku „OsiemPrzezDwa” znajdują się dwie sale warsztatowe oraz sala kominkowa połączona z jadalnią. Mniejsza sala o powierzchni 16,2 metrów kwadratowych przeznaczona będzie na zajęcia dla młodszych dzieci, natomiast w większej sali zajmującej 18,9 metrów kwadratowych swoje spotkania będzie miała młodzież i dorośli. Sala kominkowa będzie wspólną przestrzenią, gdzie można napić się herbaty i porozmawiać. Będą się tam odbywać spotkania grup dyskusyjnych czy klubów zainteresowań.
W najbliższym czasie planujemy m.in: naukowe zajęcia dla dzieci „Spotkania Odkrywców”, seminarium dotyczące Pedagogiki Przeżyć, warszataty outdoorowe dla nauczycieli, warsztaty z wykorzystania gumizeli oraz wiele wiele innych – mówi Dorota Wesołowska, koordynatorka projektuz Fundacji Pracownia Nauki i Przygody.