Trwa ładowanie...
Luiza Poreda
21-09-2012 12:54

Okrojona edycja "Warszawy Centralnej"

Międzynarodowy Festiwal Teatralny WARSZAWA CENTRALNA 2012: „Mistyfikacje”

Okrojona edycja "Warszawy Centralnej"
d35s3uj
d35s3uj

Idea Festiwalu narodziła się z chęci wykorzystania pozornie nieokreślonej pozycji Polski w stosunku do reszty Europy. „W Polsce, czyli nigdzie”, jak pisał Alfred Jarry, lokując nasz kraj w nie do końca zdefiniowanej przestrzeni, gdzieś na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu. Celem Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego WARSZAWA CENTRALNA jest zatem konstruktywne wykorzystanie naszego położenia – na granicy mitów i stereotypów, między „barbarzyńskim” Wschodem a „cywilizowanym” Zachodem, między „pogańską” Północą a „kulturotwórczym” Południem. Chcemy uczynić z niemożności pełnej identyfikacji z żadną z tych form kulturowego istnienia walor, a nie dylemat. W Polsce, czyli nigdzie. A może w Polsce, czyli wszędzie?

W roku 2012 hasłem Festiwalu są: MISTYFIKACJE. Mystikos w starożytnej grece znaczyło „tajemny” od mystes – „wtajemniczony”. Mistyfikacja to celowe wprowadzanie w błąd, udawanie kogoś innego, tworzenie pozorów lub aranżowanie fałszywych instytucji, sytuacji. Mistyfikacja jest zawsze intrygą. Teatralna iluzja jest zarazem intrygą i polityką. Tajemnica okazuje się oszustwem. Ale czy można powiedzieć, że współczesny teatr polityczny walczący z iluzją może sam siebie zdemistyfikować? I czy te próby to nie jego kolejne mistyfikacje?

W tym roku, pomimo kryzysowej sytuacji, udało się nam zebrać środki na zorganizowanie trzeciej, okrojonej edycji Festiwalu. Zapraszamy więc na spektakle trzech wybitnych twórców: "Miasto snu. Akt I" Krystiana Lupy, na podstawie powieści Alfreda Kubina. We współpracy z Malta Festiwal Poznań afrykańską operę "Via Intolleranza II" jednego z najciekawszych współczesnych artystów, wiecznego prowokatora, zmarłego w 2010 r. Christopha Schlingensiefa, którego prace nie były dotychczas w Polsce pokazywane oraz "+O" Christopha Marthalera - grenlandzki spektakl wirtuoza muzyki, mistrza subtelnej drwiny, piewcy wszystkich wykluczonych i nieudaczników.

Program:

22.09 – Miasto snu. Akt I, reż. Krystian Lupa – pokaz otwierający Festiwal
26.09 – Via Intolleranza II, reż. Christoph Schlingensiefa
30.09 – ±0. Baza podbiegunowa, reż. Christoph Marthaler

Bilety na Festiwal do nabycia już od 16 sierpnia 2012 r.

Spektaklom prezentowanym na Festiwalu towarzyszyć będzie przegląd najciekawszych prac wideo, które pokazywane były w Teatrze Dramatycznym w latach 2008-2012.

d35s3uj
d35s3uj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d35s3uj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj