Odmrażanie gospodarki. Warszawa otworzyła miejskie przedszkola i żłobki
W poniedziałek 18 maja otwarte zostały miejskie żłobki i przedszkola. "W skali całego miasta to skomplikowana operacja logistyczna i finansowa", przekazał warszawski ratusz. Władze miasta podkreślają, że w zaledwie siedem dni dezynfekcji poddano okolice około 1000 przedszkoli i żłobków oraz placów zabaw.
– Od początku podkreślałem, że uruchomienie placówek będzie możliwe, dopiero gdy zagwarantujemy dzieciom oraz pracownikom bezpieczny powrót do nich. Zgodnie z deklaracjami rodziców i opiekunów, które zebraliśmy w ankietach, dziś do miejskich żłobków i przedszkoli wróci blisko 17 tys. dzieci – mówił Rafał Trzaskowski, prezydent m.st. Warszawy.
Urząd Miasta w oficjalnym komunikacie podkreśla, że zanim otwarte zostały miejskie żłobki i przedszkola, od 4 maja rozpoczęto przygotowania do zakupów niezbędnych środków ochrony osobistej. Urzędnicy dodają, że łącznie zakupiono blisko 3 mln par rękawiczek, ponad 330 tys. maseczek, blisko 22 tys. przyłbic i ponad 3,5 tys. fartuchów.
- Przed otwarciem żłobków i przedszkoli, tereny w ich pobliżu, w tym place zabaw, zostały zdezynfekowane metodą ozonowania. Placówki przed otwarciem zostały również posprzątane, usunięto z nich zabawki i sprzęt, których nie dało się zdezynfekować - podkreślają władze miasta.
Warszawa. Ile dzieci poszło do żłobków i przedszkoli?
Na podstawie przeprowadzonych przez Warszawę ankiet wśród ponad 70 tys. rodzin, chęć oddania dzieci do przedszkoli wyraziło 24 proc. rodzin, a do żłobków - 34 proc. Oznacza to, że do przedszkoli trafi ok. 14 tys. dzieci, a do żłobków ok. 2,8 tys. najmłodszych członków rodziny.
Ratusz przypomina, że zgodnie z wytycznymi rządowymi w jednej grupie w żłobku lub przedszkolu przebywać może maksymalnie 12 dzieci (przy zapewnieniu 4 m² powierzchni na jedno dziecko). Dzieci nie mogą przynosić ze sobą żadnych przedmiotów ani zabawek. Do placówek nie są przyjmowane dzieci z rodzin, które przebywają na kwarantannie lub w izolacji w warunkach domowych. Przyjęcia dzieci odbywają się tylko w określonych godzinach.
Ponadto salki są regularnie wietrzone, a dzieci pilnowane, aby możliwie jak najczęściej myły ręce. Leżaczki i łóżeczka do spania są rozstawiane z zachowaniem odpowiedniej odległości i dezynfekowane. W przedszkolach i żłobkach nie odbywają się żadne zajęcia dodatkowe ani imprezy okolicznościowe. Oprócz tego w żłobkach zaraz po wejściu do budynku, opiekunowie w przyłbicach codziennie mierzą dzieciom temperaturę, a także przeprowadzają krótki wywiad z rodzicami lub opiekunami.
Zobacz także:Odmrażanie gospodarki. Prof. Marian Zembala o decyzjach rządu. Mówi o potrzebach ludzi
Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.
Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl