Trwa ładowanie...

Odmrażanie gospodarki nie pomaga. Wpływy z PIT 2019 znacznie niższe niż przed rokiem. Rafał Trzaskowski alarmuje

Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski poinformował we wpisie na Facebooku o finansach miasta, zachwianych potężnym spadkiem wpływów z tytułu podatku PIT 2919. Skrytykował również rząd za brak partycypacji w kosztach zwalczania skutków epidemii koronawirusa.

Odmrażanie gospodarki nie pomaga. Wpływy z PIT 2019 znacznie niższe niż przed rokiem. Rafał Trzaskowski alarmujeŹródło: PAP
dx2j28j
dx2j28j

Dane z PIT 2019 obnażyły finansowe problemy Warszawy

Dane, które Trzaskowski ujawnił w facebookowym wpisie, robią wrażenie. W kwietniu 2020 roku wpływy do kasy miasta z tytułu podatku PIT spadły aż o 41% w stosunku do zeszłego roku. - Różnica wpływów z tytułu PIT nie pozostawia złudzeń - w kwietniu 2020 r. to 375 mln zł w stosunku do 626 mln zł w kwietniu 2019. To oznacza aż 41% spadku rok do roku! Za pierwsze 4 miesiące bieżącego roku wpływy z PIT są łącznie aż o 270 mln zł niższe niż za ten sam okres w roku ubiegłym - napisał prezydent Warszawy.

Włodarz zauważył, że spadek wpływów ma miejsce w momencie, kiedy wydatki miasta są zwiększone z uwagi na walkę ze skutkami epidemii koronawirusa. - Angażujemy nasze środki w walkę z epidemią, m.in. kupując niezbędny sprzęt ochronny dla personelu medycznego czy dezynfekując przestrzenie publiczne, a także natychmiast uruchamiając szereg pakietów pomocowych w ramach #WarszawaWspiera, w tym dla przedsiębiorców, ludzi i instytucji kultury, edukacji czy potrzebujących - wyliczył Trzaskowski.

Odmrażanie gospodarki - rząd nie pomaga

Prezydent Warszawy zwrócił uwagę na brak uczestnictwa rządu w kosztach walki z kryzysem gospodarczym, wywołanym epidemią koronawirusa. Stwierdził, że mimo apeli samorządowców w całym kraju, w tym również Warszawy, rząd nie pomaga w ogóle lub robi to w minimalnym stopniu. Dodał, że na barkach samorządów leży również prowadzenie kosztownych programów inwestycyjnych, przeciwdziałających skutkom spowolnienia gospodarczego.

dx2j28j

Trzaskowski ponowił swój apel o wsparcie i zmianę rządowego podejścia do batalii z kryzysem, wywołanym epidemią koronawirusa w Polsce. - Trzeba mocnego wsparcia finansowego dla samorządów, trzeba dobrych narzędzi, trzeba współpracy - apelujemy o to kolejny raz! Konieczna jest zmiana reguły wydatkowej, która pozwoli nam na dodatkowe kredyty i bardziej elastyczne zarządzanie naszymi finansami. Konieczne jest także konkretne wsparcie finansowe zadań, które wykonujemy. W innym wypadku kryzys gospodarczy w Polsce będzie jeszcze bardziej dotkliwy - zakończył prezydent Warszawy.

Zobacz wideo: Wybory 2020. Władysław Kosiniak-Kamysz: wiem, że jako jedyny mam szansę wygrać z Andrzejem Dudą

Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

dx2j28j
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dx2j28j
Więcej tematów