Trwa ładowanie...

Od czwartku Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"

Projekcje w Kinotece oraz Iluzjonie

Od czwartku Festiwal Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską"
d1ae55r
d1ae55r

"Trudno być bogiem" Aleksieja Germana i nagrodzone w Wenecji "Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna" w reż. Andrieja Konczałowskiego - m.in. te produkcje są w programie 8. Festiwalu Filmów Rosyjskich "Sputnik nad Polską", który rozpocznie się w czwartek w Warszawie.

Filmy składające się na program 8. edycji "Sputnika" prezentowane będą w Kinotece oraz w kinie Iluzjon . Festiwal gościć będzie grupę twórców z Rosji - wśród nich Andrieja Konczałowskiego - którzy po seansach spotykać się będą z widzami.

Najnowsze rosyjskie produkcje zmierzą się w rywalizacji o festiwalowe nagrody. W konkursie wystartuje np. dramat "Trudno być bogiem" (2013), autorstwa Aleksieja Germana, filmowca zmarłego w lutym 2013 r. Praca nad ostatnim dziełem Germana, zrealizowanym na motywach powieści braci Arkadego i Borysa Strugackich, trwała ponad dekadę i dokończono ją dopiero po śmierci reżysera.

d1ae55r

Akcja trwającego prawie trzy godziny "Trudno być bogiem" toczy się na planecie pogrążonej w mrokach średniowiecza. Pracują tam naukowcy - Ziemianie. Delikatnie, wręcz niezauważalnie starają się oni wpłynąć na rozwój wydarzeń, nie zakłócając przy tym logicznego biegu historii. Główny bohater, Rumata Estorski, ignoruje obowiązek zachowania neutralności i angażuje się w konflikt na odległej planecie Arkanar, gdzie bestialskie "czarne bractwo" obala wcześniejsze rządy "szarych". Rumata chwyta za miecz. Pragnie ukarać niegodziwców. Tym samym jednak zmienia bieg historii, naruszając wszelkie obowiązujące zasady.

"Białe noce listonosza Aleksieja Triapicyna" (2014), inny tytuł na konkursowej liście, uhonorowano Srebrnym Lwem za najlepszą reżyserię na tegorocznym festiwalu w Wenecji.

"W wielu oddalonych od miast i dróg wioskach w Rosji ludzie żyją w odosobnieniu, zdani wyłącznie na siebie. Często jedynym przedstawicielem oficjalnej władzy w takich regionach jest listonosz, ogniwo łączące nielicznych mieszkańców na wpół opuszczonych wiosek z cywilizacją. Takim listonoszem jest Aleksiej Triapicyn. Wraz z nim w każdej z wiosek poznajemy historie ludzi, ich problemy i tradycje. Reżyser podjął próbę ukazania i zrozumienia systemu wartości tamtejszej ludności, a także nauczenia się od nich odpowiedzialności za własne czyny" - tak organizatorzy festiwalu opisują film Konczałowskiego. Reżyser będzie gościem 8. edycji "Sputnika" - 29 i 30 listopada spotka się z publicznością w Kinotece.

Andriej Konczałowski - syn poety Siergieja Michałkowa oraz starszy brat innego znanego reżysera, Nikity Michałkowa - urodził się w 1937 r. w Moskwie. Reżyserię studiował na znanej moskiewskiej uczelni WGIK (Wszechrosyjski Państwowy Uniwersytet Kinematografii; dawniej Wszechzwiązkowy Państwowy Instytut Kinematografii).

d1ae55r

Inne produkcje, które walczyć będą w konkursie tegorocznej edycji " Sputnika ", to m.in.: "Gwiazda" (reż. Anna Melikian, 2014), "Kombinat 'Nadzieja'" (reż. Natalia Mieszczaninowa, 2013/2014), "Dureń" (reż. Jurij Bykow, 2014), "Dziewięć dni i jeden poranek" (reż. Wiera Storożewa, 2014).

Na program festiwalu złożą się również sekcje pozakonkursowe, m.in. sekcja "Rosja w dokumencie".

Wydarzenia towarzyszące

Wśród wydarzeń towarzyszących pokazom filmów będą np.: "Polsko-rosyjski okrągły stół koprodukcji", czyli spotkanie producentów i reżyserów z obu krajów poświęcone szansom, a również problemom związanym z międzynarodową współpracą na gruncie koprodukcji filmowych, spotkanie z byłym ambasadorem RP w Moskwie Stanisławem Cioskiem oraz występ electro-punkowego zespołu muzycznego Barto z Sankt Petersburga.

d1ae55r

Uroczysta gala otwarcia 8. edycji "Sputnika nad Polską" odbędzie się w czwartek wieczorem w kinie Iluzjon. Publiczność festiwalowe filmy będzie mogła oglądać od piątku. Impreza potrwa do 30 listopada.

Honorowy patronat nad festiwalem "Sputnik nad Polską" ze strony polskiej objął m.in. marszałek senatu Bogdan Borusewicz, a ze strony rosyjskiej m.in. minister kultury Władimir Medinski.

Na liście organizatorów imprezy są m.in. polska Fundacja "Wspieram" (której prezesem jest dyrektorka festiwalu "Sputnik nad Polską" Małgorzata Szlagowska-Skulska) oraz Kompania Producencka "Kinofest" z Rosji (jej dyrektorem generalnym jest Lidia Bragina).

d1ae55r
d1ae55r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ae55r
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj