Ocalić od zapomnienia. Ratujmy wolskie Koloseum
Aktywiści zorganizują happening.
Unikatowe w skali Europy, zabytkowe rotundy na Woli popadają w ruinę. Dwa XIX wieczne zbiorniki gazu, nazywane wolskim Koloseum, które w niezłym stanie przetrwały II wojnę światową, dziś nikogo już nie obchodzą. Stoją puste, porośnięte w niektórych miejscach drzewkami, ogrodzone obskurnym płotem. Nie funkcjonują w pamięci warszawiaków, czasem tylko ktoś wedrze się do środka i zrobi zdjęcie zachwycającej konstrukcji. Na terenie stoją też zabytkowe, zupełnie wyjątkowe, pastorały. Podobne zbiorniki do naszych są tylko w Wiedniu. Tyle, że tam udało się je zrewitalizować i przerobić na piękny zespół kulturalno – handlowy. Miłośnicy wolskich zabytków zorganizują happening, który ma zachęcić do ocalenia i ponownego zagospodarowania historycznych budowli.
Jeszcze w latach 90. w dawnych zbiornikach gazu planowano urządzić Muzeum Powstania Warszawskiego. Władze miasta oddały je za symboliczną złotówkę kombatanckiej fundacji. Pomysł upadł, a fundacja odsprzedała rotundy prywatnemu inwestorowi. Biznesmen miał wielkie plany, ale do dziś nic z nich nie wyszło.
Uratować ceglane rotundy
W sobotę, 9 kwietnia, o godz. 13.00, miłośnicy wolskich zabytków zorganizują specjalny happening, który ma na celu zwrócenie uwagi na niszczenie tego charakterystycznego obiektu oraz przypomnienie miastu, by zainteresowało się możliwością rewitalizacji. Spotkanie, na które organizatorzy zapraszają wszystkich miłośników warszawskich zabytków odbędzie się na skwerze Alojzego Pawełka, w bezpośredniej okolicy murów gazowni. "Chcemy przypomnieć że ceglane rotundy, które mogłyby przyciągać turystów, rozpadają się. Miasto nie powinno bezczynnie patrzeć, jak właściciel zaniedbuje to miejsce. W tym roku Wola obchodzi swoje stulecie. Tym bardziej smutno, kiedy dzielnica bezmyślnie traci kolejne zabytki, określające jej dawny przemysłowy charakter"- piszą organizatorzy.
Urząd dzielnicy Wola wydał dziś oświadczenie o podjęciu działań kontrolnych wykonania umowy użytkowania wieczystego i skierował pismo do Biura Gospodarki Nieruchomościami. Jak zaznaczają wolskie organizacje społeczne - "będziemy przyglądać się dalszym działaniom BGN w tej sprawie".
Społeczne obchody stulecia Woli
Wspomniany happening będzie częścią społecznych obchodów stulecia dzielnicy Wola. W związku z jubileuszem, dla mieszkańców przygotowano wiele atrakcji. Odbędzie się piknik, w ramach którego przeprowadzonych zostanie szereg konkursów, rozdawane będą okolicznościowe upominki, a przede wszystkim mieszkańcy będą mogli poznać historię i aktualny status budynków dawnej gazowni. Zaprezentowana zostanie także mini wystawa zdjęć.
W trakcie jubileuszowej imprezy wystąpią artyści związani z Klubem Komediowym. Zapowiadają oni improwizowany spektakl w interakcji z publicznością. Nad porządkiem obchodów czuwać będą harcerze z 19. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej.
Więcej informacji na stronie organizatora wydarzenia: Ratujmy Wolskie Koloseum