Trwa ładowanie...

Oblężenie w stołecznych podstawówkach. Dla pierwszaków brakuje miejsc

Posłanie dziecka do pierwszej klasy szkoły podstawowej w Warszawie, nie zawsze należy do rzeczy najłatwiejszych

Oblężenie w stołecznych podstawówkach. Dla pierwszaków brakuje miejsc
d1rax2a
d1rax2a

W niektórych dzielnicach Warszawy obłożenie miejsc w szkołach jest tak duże, że dyrektorzy muszą tworzyć po kilkanaście klas pierwszego rocznika.Oprócz tego, że uczniowie muszą uczyć się na dwie zmiany, problemem są także kwestie infrastrukturalne - nie ma wystarczającej ilości klas.

- Mam świadomość, że w Warszawie niełatwo dostać się do przedszkola czy położonej w pobliżu podstawówki. Ale trochę się martwię, gdy moje dziecko jest zmęczone i wraca późnym wieczorem do domu. Wolałabym, by zajęcia zaczynały się wcześniej - mówi Pani Agnieszka, mieszkanka Woli .

W niektórych szkołach najmłodsze dzieci kończą naukę o godz.17, co stanowi istotne utrudnienie. Szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy szybko robi się ciemno.

d1rax2a

Brakuje też klas - dyrektorzy rozpaczliwie poszukują pomieszczeń, mogących wpłynąć na poprawę sytuacji. Na przykład na Bemowie , do celów edukacyjnych zostały udostępnione sale centrum Art.Bem. Sytuacja z roku na rok staje się coraz trudniejsza. Konieczne staje się zatrudnianie kolejnych nauczycieli, którzy opiekują się najmłodszymi rocznikami uczniów. A budżety szkół nie są z gumy.

Wystarczy wspomnieć, iż roczne środki finansowe muszą być zabezpieczone m. in. na wynagrodzenia nauczycieli, stypendia najzdolniejszych uczniów, pomoce dydaktyczne czy też bieżące remonty.

Władze miasta uważają, że radzą sobie z tą sytuacją. - Oczywiście w niektórych dzielnicach np. w Wilanowie czy na Białołęce ten problem rzeczywiście istnieje. Natomiast jako miasto przygotowaliśmy 1500 miejsc dla dzieci w poszczególnych obwodach i dodatkowe 2000 dla tych z rejonu. Na bieżąco monitorujemy sytuację i reagujemy na sygnały z poszczególnych dzielnic - powiedziała WawaLove.pl Katarzyna Pieńkowska naczelnik Wydziału Prasowego stołecznego Ratusza.

8 czerwca startuje uzupełniająca rekrutacja do szkół. Wszystkie potrzebne informacje, rodzice znajdą na stronie Biura Edukacji m.st. Warszawy

d1rax2a
d1rax2a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1rax2a
Więcej tematów