Trwa ładowanie...

Obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Przypomną biografie Bodo, Ordonówny, Warsa

Będą koncerty, odczytanie relacji ofiar i świadków sowieckiego totalitaryzmu, przypomnienie biografii trójki artystów, którzy znaleźli się w ZSRR.

Obchody 78. rocznicy napaści ZSRR na Polskę. Przypomną biografie Bodo, Ordonówny, Warsa
d1g7hn4
d1g7hn4

Warszawa uczci dzisiaj 78. rocznicę napadu ZSRR na Polskę. Będą koncerty, odczytanie relacji ofiar i świadków sowieckiego totalitaryzmu, przypomnienie biografii trójki artystów, którzy znaleźli się w ZSRR. W obchodach weźmie udział m.in. Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Uroczystości odbędą się przy pomniku Poległym i Pomordowanym na Wschodzie (skwer Matki Sybiraczki) o godz. 17.00. Będzie przemówienie, wspólna modlitwa, apel pamięci zakończony złożeniem wieńców.

Z kolei Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego przybliży historię ludzi Andersa. Wydarzenie ma tytuł "17 września. Zerwane biografie. Bodo / Wars / Ordonówna" i odbędzie się na skwerze Hoovera.

Przewodnikami po historii będą Eugeniusz Bodo, Hanka Ordonówna, Henryk Wars. Eugeniusz Bodo – najjaśniejsza gwiazda show-biznesu II RP i ofiara sowieckiego terroru. Hanka Ordonówna – niezapomniana piosenkarka, która przy Armii Andersa opiekowała się osieroconymi dziećmi. Henryk Wars – autor największych przedwojennych szlagierów, organizator życia muzycznego w Armii Andersa i kompozytor muzyki filmowej w Hollywood.

Dzisiaj Ośrodek opublikuje również 500 relacji obywateli polskich – ofiar i świadków sowieckiego totalitaryzmu. Dokumenty zawierające relacje losów Polaków na „nieludzkiej ziemi”, zbierane od 1943 roku, po wojnie trafiły do Stanów Zjednoczonych. Dzięki porozumieniu między Ośrodkiem a Instytutem Hoovera pierwsza uch część będzie dostępna ONLINE po polsku i po angielsku na portalu ZapisyTerroru.pl.

d1g7hn4

Gdzie: Skwer H.C. Hoovera w Warszawie
Kiedy: 17 września 2017 r.; godz. 16:00-20:30

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

Przeczytaj też: Samolot spadł pod Otwockiem. Na pokładzie dwie osoby

d1g7hn4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1g7hn4
Więcej tematów