Trwa ładowanie...

O ukraińskiej tożsamości w Pardon, To Tu

Dyskusja będzie częścią Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

O ukraińskiej tożsamości w Pardon, To Tu
d9uqvnt
d9uqvnt

Wielkie święto muzyki świata już 21 września startuje w Warszawie. Festiwal Skrzyżowanie Kultur to więcej niż koncerty i warsztaty. To także inspirujące spotkania i rozmowy, których punktem wyjścia jest muzyka, a tematem współczesne spojrzenie na wieloetniczny, wielonarodowy i podzielony świat.

W tym roku miejscem gorących dyskusji będzie jeden z warszawskich klubów Pardon, To Tu. We wtorek, 22 września o Ukrainie, ukraińskiej tożsamości oraz kulturze, a także relacjach polsko-ukraińskich rozmawiać będą Ziemowit Szczerek oraz Żenia Klimakin. Pierwszy jest pisarzem i publicystą specjalizującym się w ukraińskiej tematyce, nagrodzonym Paszportem „Polityki” za książkę „Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli tajna historia Słowian”. Drugi – dziennikarzem Polskiego Radia urodzonym w radzieckim Berdyczowie na terenie dzisiejszej Ukrainy.

Pretekstem do rozmowy będzie koncert Kolektyw Europa, podczas którego na scenie Skrzyżowania Kultur spotkają się artyści z Białorusi, Ukrainy i Polski. Szczerek i Klimakin zastanowią się, czy takie braterstwo jest możliwe tylko w muzyce? Czy ostatnie wydarzenia na Ukrainie zmieniły stosunki między sąsiadami?

Na drugą dyskusję do Pardon To, Tu Festiwal Skrzyżowanie Kultur zaprasza w piątek, 25 września. Tym razem będzie to opowieść o Kurdach i ich sąsiadach, o wielokulturowym regionie Azji Zachodniej i Bliskiego Wschodu uwikłanym w złożone procesy polityczne, z których najpoważniejszym jest wyłonienie się Państwa Islamskiego.

d9uqvnt

Muzycznym pretekstem do rozmowy będzie obecność na Skrzyżowaniu Kultur wybitnych artystów i przedstawicieli społeczności kurdyjskiej Kayhana Kalhora oraz Şivana Perwera. O historii regionu, ale i nowych wyzwaniach jak napływająca do Europy fala uchodźców dyskutować będą: Piotr Balcerowicz – filozof, orientalista i kulturoznawca, specjalista od społeczno-politycznej historii Azji Południowej i Środkowej oraz Bliskiego Wschodu, a także Max Cegielski – dziennikarz, pisarz i podróżnik.

Plan spotkań Festiwalu Skrzyżowanie Kultur w Klubie Pardon, To Tu:

- W jaki sposób walka Ukraińców o tożsamość odbija się na polu kultury?
22.09/ wtorek/ godz. 17/ wstęp wolny

- Kurdowie i ich sąsiedzi: między muzyką i polityką
25.09/ piątek/ godz. 17/ wstęp wolny

d9uqvnt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d9uqvnt
Więcej tematów