O prawach człowieka w filmie
12. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Watch Docs to 90 filmów dokumentalnych w 10 dni
03.12.2012 11:52
Festiwal rozpocznie pokaz nowego filmu dokumentalnego Wernera Herzoga pt. "Death Row".
Jedną z najciekawszych części tegorocznego festiwalu będzie retrospektywa twórczości Jafara Panahiego - irańskiego reżysera, łączonego z Nową Falą irańskiego kina, laureata nagrody Sacharowa. Panahi zwrócił na siebie uwagę obrazem "Biały balonik", za który został wyróżniony Złotą Kamerą na festiwalu w Cannes. Reżyser jest także laureatem nagrody Złotego Lwa w Wenecji. W 2010 roku, oskarżony o działanie antyrządowe i podżeganie do opozycyjnych protestów, filmowiec został aresztowany i dostał 20-letni zakaz wykonywania zawodu. Podczas festiwalu Watch Docs zostaną zaprezentowane jego cztery obrazy - "Lustro" (1997), "Krąg" (2000), "Na spalonym" (2006) oraz "To nie jest film" (2011), będący zapisem jednego dnia reżysera w areszcie domowym. Film ten został wywieziony z Iranu do Cannes na nośniku USB, ukrytym w ciastku.**
W konkursie festiwalowym pokazane zostaną najwybitniejsze filmy dokumentalne, poruszające temat praw człowieka. O nagrodę Watch Docs ubiegać będzie się 15 filmów, m.in. bułgarski "Last Ambulance" - zapis pracy załogi karetki pogotowia ratunkowego w Sofii, rosyjski dokument "Jutro", przedstawiający działalność członków grupy artystycznej "Wojna" oraz "High Tech, Low Life", opowiadający o dziennikarstwie obywatelskim w Chinach.
Podczas tegorocznego festiwalu dla publiczności dostępnych będzie pięć repertuarowych sekcji: "Chcę zobaczyć", "Zbliżenia: Birma", "Dyskretny urok propagandy: Panie na lewo, panowie na prawo", "Nowe filmy polskie" oraz poświęcona filmom krótkometrażowym "Na krótko", w ramach której zostaną zaprezentowane dwa obrazy laureata nagrody w konkursie filmów krótkometrażowych podczas Watch Docs 2007 - Jeana-Gabriela Periota.
Zaplanowano także retrospektywy tematyczne - "Portret oprawcy", będący zestawem filmów poświęconych mordercom i zbrodniarzom, powodowanym przez ideologie lub propagandę oraz "Inny - w pułapce obrazu", poświęcona refleksji nad obrazem inności w kulturze.
Publiczność festiwalowa będzie mogła też wziąć˙udział w warsztatach i spotkaniach z wybitnymi reżyserami filmów dokumentalnych.
Projekcje odbywać się będą w kinach: Iluzjon, Muranów, Lab i Laboratorium (Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski) oraz w starej siedzibie Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Impreza potrwa do 16 grudnia.
Więcej: watchdocs.pl