RegionalneWarszawaNożyczki i telefon z bakelitu. Otwarcie wystawy pamiątek PKiN

Nożyczki i telefon z bakelitu. Otwarcie wystawy pamiątek PKiN

"Chcielibyśmy pokazać to, co ocalało z lat 50., 60. i 70. poprzedniego stulecia" - mówią organizatorzy wystawy z okazji jubileuszu 60-lecia Pałacu Kultury

Nożyczki i telefon z bakelitu. Otwarcie wystawy pamiątek PKiN

W środę, 13 maja, o godz. 13.00 odbędzie się otwarcie wystawy oryginalnych pamiątek Pałacu Kultury i Nauki, zorganizowanej z okazji jubileuszu 60-lecia PKiN. Będzie miała ona miejsce w holu głównym Pałacu Kultury i Nauki, wejście od ul. Marszałkowskiej.**

- Jubileusz 60-lecia Pałacu Kultury i Nauki jest okazją do zaprezentowania oryginalnych pamiątek Pałacu, pochodzących z początku jego istnienia, które zostały zachowane przez pracowników, jak również zabezpieczone na wniosek konserwatora zabytków - mówią organizatorzy wystawy - Wpisanie PKiN do rejestru zabytków zatrzymało proces zmian jego wyposażenia, jednak niektóre rzeczy zniknęły bezpowrotnie, dlatego chcielibyśmy pokazać to, co ocalało z lat 50., 60. i 70. poprzedniego stulecia.

Zgromadzone na wystawie eksponaty to między innymi pojedyncze zestawy foteli z Sali Kongresowej, jak również fragmenty wyposażenia zaplecza akustycznego. Będzie można zobaczyć także aparaty telefoniczne z bakelitu i głośnik z radiowęzła PKiN (1955 r. – 1965 r.)

Wśród pamiątek są także fragmenty wyposażenia pierwszych dźwigów pałacowych: zegar Działu Urządzeń Dźwigowych (1955 r.), tablice sterownicze z wind (1955-1975 r.), strzałka przystankowa zewnętrzna i próg z windy wycieczkowej na 30 piętro. Osobną gablotę stanowią zaproszenia dla Józefa Sigalina (szefa BOS) na otwarcie PKiN oraz na uroczystą akademię do Sali Kongresowej z 1955, jak również oryginalne zeszyty z planami architektonicznymi Pałacu.

Ciekawostką wystawy będą makiety Pałacu Kultury i Nauki z 1955r . oraz Sali Kongresowej. Ta ostatnia została wykonana na potrzeby remontu w latach 70., trwającego 3 miesiące. Techniczną perełką wystawy będzie model agregatu wentylacyjnego opracowanego w latach 50. w Ministerstwie Zdrowia i Higieny Publicznej ZSRR, wykonany przez jednego z pracowników zarządu PKiN w ramach pracy dyplomowej.

Wśród eksponatów nie zabraknie także mównicy z Sali Warszawskiej, zdemontowanej w 2005 r., statuetki Lwa Rudniewa, oryginalnej odznaki budowniczych Pałacu Kultury i Nauki im. Józefa Stalina czy nożyczek, którymi dokonano uroczystego przecięcia wstęgi podczas otwarcia 21 lipca 1955r.

Obraz
wystawatelefonpamiątka
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)