RegionalneWarszawaNowe przepisy dla kierowców. Surowsze kary

Nowe przepisy dla kierowców. Surowsze kary

Zmiany regulacji nastąpiły w trzech blokach

Nowe przepisy dla kierowców. Surowsze kary

Przepisy drogowe zostały zmodyfikowane, a kierowcy je łamiący muszą przygotować się na ostrzejsze kary. Zmiany dotyczą przepisów karnych, dotyczących ruchu drogowego oraz przewożenia dzieci.

Od dziś, każdy prowadzący pojazd straci prawo jazdy na 3 miesiące, jeśli w sposób rażący przekroczy 50 km/h w miejscu zabudowanym. Taka sama kara czeka na tych, którzy w swoim samochodzie będą przewozić zbyt dużą liczbę pasażerów. - W przypadku, kiedy kierowca nie zastosuje się do wymierzonej kary i mimo niej będzie prowadził pojazd - okres zatrzymania prawa jazdy zostanie przedłużony do 6 miesięcy - podkreśla Komenda Stołeczna Policji .

Młodzi kierowcy również pójdą pod lupę. Starosta będzie mógł cofnąć pozwolenie do kierowania pojazdem każdemu, kto w przeciągu 2 lat od zdania egzaminu dopuści się jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji. To oznacza, że jeśli młody kierowca spowoduje wypadek drogowy, bądź w stanie nietrzeźwości wsiądzie do samochodu - będzie docelowo objęty nadzorem w ramach okresu próbnego przewidzianego w ustawie o kierujących pojazdami, mającego wejść w życie z dniem 4 stycznia 2016 r. Identyczna kara czeka na świeżo upieczonych kierowców, którzy przekroczą limit trzech wykroczeń polegających na spowodowaniu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Odholują samochód na koszt kierowcy

W ustawie wprowadzono również nowy przypadek, gdy pojazd może zostać obligatoryjnie usunięty z drogi. Taka sytuacja będzie miała miejsce, gdy osoba kierująca pojazdem nie posiada prawa jazdy lub kiedy taki dokument został mu wcześniej zatrzymany. - Przepis, o którym mowa, z oczywistych względów nie będzie miał zastosowania w sytuacji, gdy kierujący pojazdem legitymuje się pokwitowaniem za zatrzymany dokument prawa jazdy, uprawniającym go do kierowania pojazdem - komentuje KSP.

Kara więzienia dla kierujących bez prawa jazdy

Kara grzywny, kara ograniczenia wolności albo pozbawienie wolności do lat 2 - takie konsekwencje czekają osoby, które odważą się poprowadzić pojazd bez odpowiednich uprawnień. Brak dokumentu prawa jazdy od dziś stało się przestępstwem, ponadto niezależnie od rodzaju zastosowanej kary, sąd będzie mógł także orzec zakaz prowadzenia pojazdów.

Pijani kierowcy bez szans

Nowe przepisy bardzo surowo potraktują kierowców, którzy prowadzili pojazd w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. W takich przypadkach wydłużono czas zakazu prowadzenia pojazdów z 10 do 15 lat. A to nie wszystko: osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z dużymi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie orzekał świadczenie pieniężne w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby po raz pierwszy dopuszczającej się tego czynu oraz nie mniejszej niż 10 tys. złotych, gdy osoba po raz kolejny kierowała pojazdem w stanie nietrzeźwości.

Obraz

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)