Noblistka z nowym domem. Remont kamienicy przy ul. Freta
Po pracach remontowych, w kamienicy będzie mieściło nowoczesne muzeum, które "będzie ciekawiej prezentowało osobę i dzieło wielkiej warszawianki".
Kamienica przy ul. Freta 16, w której 149 lat temu urodziła się Maria Skłodowska-Curie, przechodzi gruntowny remont. Po jego zakończeniu będzie się w niej mieściło muzeum noblistki – unowocześnione, z możliwością prowadzenia działalności edukacyjnej i dostosowane dla osób niepełnosprawnych.
Placówka prezentująca dorobek wielkiej uczonej wzbogaci swoje funkcje. Po remoncie do dyspozycji muzeum będzie cała kamienica od piwnic po strych, gdzie zostaną ulokowane sale konferencyjne i wystawy czasowe. Drugie piętro będzie służyć administracji, pierwsze i parter zajmą sale wystawowe, czytelnia, sala wykładowa, kasy, sklepik muzealny. W piwnicy zostanie pomieszczone archiwum i magazyn zbiorów.
- Remont i modernizacja kamienicy pozwolą na to, aby muzeum ciekawiej i nowocześniej prezentowało osobę i dzieło wielkiej warszawianki – mówi Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezydent stolicy. – Placówka położona jest na trasie zwiedzania bardzo licznych grup turystycznych i była do tej pory tłumnie odwiedzana. W nowej odsłonie jeszcze lepiej będzie pełniła swą funkcję.
Co już wyremontowano?
Remont budynku jest bardzo zaawansowany. Do tej pory wykonano częściową wymianę więźby oraz wszystkich krokwi, ocieplono dach, układana jest dachówka. Na poddaszu wykonano konstrukcję stalową umożliwiającą wygospodarowanie tam miejsca na sale. W dachu od strony wschodniej zamontowano pięć nowych lukarn doświetlających oraz od strony frontowej odtworzono dwie. Wszystkie są oblicowane blachą miedzianą. Montowana jest winda od poziomu piwnic po poddasze, co spowoduje, że budynek będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych.
Remont budynku był uzgadniany ze Stołecznym Konserwatorem Zabytków, który w 2012 roku wydawał zalecenia dla remontu budynku, w 2013 roku postanowienie uzgadniające projekt, a w 2015 roku decyzję pozwalająca na prace. Poszczególne etapy prac remontowych kontrolowane są przez pracowników BSKZ – głównie elewacje, tynki i kolorystyka, ale też rozwiązania materiałowe wewnątrz.
Obecnie kamienica otrzyma nowe tynki barwione w masie. Wszystkie obróbki blacharskie parapetów, rynny, lukarny, obsadzenie balustrady na balkonie, wykonane są w miedzi. Nowa jest stolarka okienna, niedługo będą montowane drzwi.
Muzeum w nowej jakości
Przyszły najemca kamienicy – Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie prowadzone przez Polskie Towarzystwo Chemiczne - zwraca uwagę, że zmodernizowana i powiększona powierzchnia użytkowa kamienicy pozwoli na prezentacje nie tylko dorobku noblistki, ale także na przedstawienie historii chemii polskiej oraz postaci wybitnych naukowców – chemików, jak Jędrzej Śniadecki czy Ignacy Mościcki. Po remoncie w budynku będzie się znajdować sala wykładowo-projekcyjna umożliwiająca wyświetlanie filmów o Marii Skłodowskiej-Curie, co do tej pory nie było możliwe.
Muzeum wypełni także swą misję edukacyjną, bowiem w odnowionej kamienicy znajdzie się miejsce na salę laboratoryjną, pozwalającą na prowadzanie zajęć z uczniami szkół podstawowych, gimnazjalnych i licealnych. Znajdzie się tam rekonstrukcja paryskiego laboratorium uczonej i jej męża. Będą prezentowane także dyplomy nagród Nobla. Muzeum będzie prezentowało nie tylko dorobek naszej uczonej, ale także Warszawę z lat młodości Marii Skłodowskiej oraz drzewo genealogiczne rodziny.
Zakończenie inwestycji planowane jest na jesień 2016 r. Koszt remontu finansowanego przez miasto wynosi 4 634 726,83 zł.
Obszar UNESCO
Budynek został zbudowany pod koniec XVIII wieku. W czasie II wojny światowej został zniszczony i odbudowy w latach 50. XX wieku. Ulica Freta to teren o ujednoliconej zabudowie, powstałej w wyniku odbudowy, znajduje się na terenie Zespołu Staromiejskiego, historycznie najstarszego obszaru Warszawy, wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kamienica przy ul. Freta 16 zlokalizowana jest przy głównym szlaku turystycznym, stanowiącym przedłużenie Traktu Królewskiego, jest wpisana do rejestru zabytków. Muzeum Marii Skłodowskiej-Curie znajdowało się do tej pory w budynku mieszkalno-użytkowym, po przebudowie i modernizacji będzie pełnić funkcję w pełni użytkową. Właścicielem gruntu i kamienicy jest m.st. Warszawa.* *
Źródło: UM Warszawa
*Przeczytajcie również: Mały Antek został 6-milionowym zwiedzającym Centrum Nauki Kopernik! [GALERIA] *