Trwa ładowanie...

Noakowskiego 16 pod lupą komisji. Gronkiewicz-Waltz z mężem wezwani jako świadkowie

W poniedziałek rusza kolejne posiedzenie komisji weryfikacyjnej. Tym razem zespół wiceministra Patryka Jakiego zajmie się słynną już kamienicą przy Noakowskiego 16. Na przesłuchanie została wezwana prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz wraz z mężem.

Noakowskiego 16 pod lupą komisji. Gronkiewicz-Waltz z mężem wezwani jako świadkowieŹródło: Agencja Gazeta, fot: Sławomir Kamiński
d37zwdv
d37zwdv

Kolejne posiedzenie rozpocznie się o godzinie 10.00 w siedzibie Prokuratury Regionalnej przy Rakowieckiej. Pierwszym świadkiem ma być Hanna Gronkiewicz-Waltz. Warto zaznaczyć, że do tej pory prezydent Warszawy była wzywana przed komisją weryfikacyjną w charakterze strony. Osobiście nie pojawiła się na żadnym posiedzeniu, natomiast ratusz był reprezentowany przez pełnomocników.

Niedawno przewodniczący komisji Patryk Jaki postawił Hannie Gronkiewicz-Waltz utlimatum: jeśli stawi się na posiedzeniu w sprawie kamienicy przy Noakowskiego 16 jako świadek, przestanie być wzywana na kolejne przesłuchania w charakterze strony. Jednak wszystko wskazuje na to, że prezydent Warszawy nie pojawi się w poniedziałek w siedzibie prokuratury przy Rakowieckiej.

Warto również podkreślić, że do tej pory komisja weryfikacyjna nałożyła na Gronkiewicz-Waltz łącznie 40 tys. zł grzywien za nieusprawiedliwione niestawiennictwa. Jednak Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uchylił dwie kary finansowe, które łącznie wyniosły 6 tysięcy złotych.

d37zwdv

Z kolei, we wrześniu Urząd Skarbowy zajął na prywatnym rachunku bankowym prezydent Warszawy ponad 12 tys. zł. Jest to powiązane z grzywnami i ich odsetkami, które zostały nałożone przez komisję Patryka Jakiego za nieobecność na czterech posiedzeniach

Kto oprócz Hanny Gronkiewicz-Waltz?

Zaraz po prezydent stolicy przed komisją weryfikacyjną mają się stawić lokatorzy kamienicy. Przesłuchani zostaną również byli urzędnicy ratusza: dyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Marcin Bajko, a także Marek Dębski i Jacek Wojdała. Na drugi dzień zeznawać będzie mąż prezydent Warszawy, Andrzej Waltz. Przed komisją pojawią się przedstawiciele firmy Fenix oraz była naczelniczka Biura Gospodarki Nieruchomościami Gertruda J.-F.

Najsłynniejszy adres na mapie warszawskiej reprywatyzacji

Przypomnijmy: kamienica przy Noakowskiego 16 położona tuż przy głównym kampusie Politechniki Warszawskiej została zreprywatyzowana w sierpniu 2003 roku. Decyzję zwrotową podpisała Gertruda J-F. Tym samym nieruchomość odzyskało 11 osób, w tym mąż prezydent Warszawy, Andrzej oraz jej córka Dominika.

Wątpliwość budzi fakt, że przed II wojną światową prawowitym właścicielem kamienicy był Stanisław Likiernik. Po 1945 roku nieruchomość miała zostać nielegalnie przejęta przez Leona Kalinowskiego, oszusta z podrabianym aktem notarialnym. W 2002 roku zostały przekazane udziały Andrzejowi Waltzowi i pozostałym spadkobiercom. Co więcej, jak informowała "Gazeta Stołeczna", to właśnie oni mieli sprzedać kamienicę za 16 mln zł spółce Fenix Group, która podniosła czynsze.

ZOBACZ WIDEO: Jaki: prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz powinna nam dziękować

Jesteś świadkiem zdarzenia w Warszawie, które jest dla Ciebie ważne? Widzisz coś ciekawego? Skontaktuj się z nami przez Facebooka lub na wawalove@grupawp.pl.

d37zwdv
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d37zwdv
Więcej tematów