Nielegalna reklama zniknie z hotelu MDM
Sąd: "Funkcja zabezpieczające reklamy wielkopowierzchniowej przeczy zasadom logicznego myślenia"
- Piękny, całoroczny jubileusz nielegalnej reklamy Samsung Polska w centrum Warszawy nie dojdzie do skutku - poinformował Wojciech Wagner z Biura Estetyki Miasta. Naczelny Sąd Administracyjny pod przewodnictwem sędziego Grzegorza Czerwińskiego uchylił słynne postanowienie WSA z 24 lipca 2015 r. Reklamowy śmieć ma zniknąć jeszcze w grudniu.
Szef miejskiej estetyki cytuje też uzasadnienie wyroku. Można w nim przeczytać m.in., że "Prezentowany przez Spółkę (Hotele Warszawskie Syrena Sp. z o.o. - przyp. WW) pogląd o funkcji zabezpieczającej reklamy wielkopowierzchniowej przeczy zasadom logicznego myślenia i nie znajduje potwierdzenia w materiale zgromadzonym w aktach sprawy. W związku z tym należało uznać, że wskazane przez Spółkę zagrożenie życia, zdrowia i mienia związane z demontażem siatki osłaniającej (reklamy) w istocie nie występuje. Zatem przesłanki z art. 61 par. 3 P.p.s.a. warunkujące wstrzymanie zaskarżonej decyzji w realiach niniejszej sprawy nie wystąpiły. Sąd I instancji dokonał wadliwej oceny okoliczności wynikających z akt sprawy co doprowadziło go do niewłaściwego zastosowania art. 61 par. 3 P.p.s.a. i wstrzymania wykonania zaskarżonej decyzji."
Reklama ratująca życie
O sprawie informowalismy wielokrotnie . Gigantyczny nośnik reklamowy, zasłaniający zabytkową elewację hotelu MDM w Warszawie miał zniknąć 28 lipca nakazem powiatowego nadzoru budowlanego. Nie zniknie. Wojewódzki Sąd Administracyjny na niejawnym posiedzeniu postanowił o wstrzymaniu wykonania decyzji. Rzeczniczka WSA, Joanna Kube wyjaśniła WawaLove.pl, że Hotele Warszawskie "Syrena" do wniosku o odrzucenie decyzji nadzoru budowlanego w sprawie zdjęcia nośnika dołączyły ekspertyzę techniczną. Wynikało z niej, że elewacja zabytkowego hotelu wymaga natychmiastowego remontu, a z zabytkowej elewacji mogą spaść na nasze głowy jej fragmenty. - Reklama pełni rolę zabezpieczającą - wyjaśnia rzeczniczka. Chroni nas przed utratą zdrowia lub życia. Zdjęcie jej naraziłoby więc nas lub nasze mienie na szkodę, co WSA wziął pod uwagę i udzielił reklamie tymczasowej ochrony. Teraz Naczelny Sąd Administracyjny uchylił
postanowienie WSA
Kiedy reklama zniknie? - Nakaz rozbiórki wyznaczono na 18 grudnia. Dotychczasowa etyka postępowania reklamodawcy skłania do przypuszczeń, że reklama będzie etycznie wisieć do upadłego, czyli zostanie zdjęta w ostatniej chwili, tj. 17 grudnia - pisze Wagner. Idodaje: - Cztery instytucje publiczne (PINB, WINB, WSA, NSA) musiały zostać zaangażowane tylko po to, by udowodnić coś, co jest oczywiste. Samsung Polska, może warto już skończyć ten cyrk?
Dołączamy się do tego apelu.
Przeczytajcie też: Pałac Kultury nie będzie już najwyższy?