Trwa ładowanie...

Nie żyje Zbigniew Zaleski. Europoseł z ramienia PO i wykładowca KUL miał 72 lata

"Społeczność akademicka KUL z wiarą i chrześcijańską nadzieją na zmartwychwstanie żegna prof. Zbigniewa Zaleskiego". Tymi słowami byłego dziekana pożegnał Katolicki Uniwersytet Lubelski.

Nie żyje Zbigniew Zaleski. Europoseł z ramienia PO i wykładowca KUL miał 72 lataŹródło: East News, fot: THIERRY MONASSE
d3zma23
d3zma23

Zbigniew Zaleski był psychologiem, politykiem oraz nauczycielem akademickim.

W 1972 roku Zbigniew Zaleski ukończył studia z zakresu psychologii na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. 6 lat później uzyskał stopień doktora, a w 1988 roku obronił habilitację. Od 1994 roku był profesorem nauk humanistycznych. Akademicko związany był z Uniwersytetem Jagiellońskim oraz KUL, gdzie w latach 1999 – 2005 był dziekanem Wydziału Nauk Społecznych. Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim piastował również stanowisko kierownika Katedry Psychologii Emocji i Motywacji.

Zbigniew Zaleski w 2001 roku był kandydatem Platformy Obywatelskiej do Sejmu. Nie udało mu się wtedy uzyskać mandatu. W latach 2002-2004 był radnym sejmiku wojewódzkiego.

Kolejnym etapem jego politycznej kariery był wyjazd do Brukseli, gdzie od 2004 roku zasiadał w Parlamencie Europejskim. Należał do frakcji Europejskiej Partii Ludowej – Europejskich Demokratów. Pracował m.in. w Komisji Rozwoju i Komisji Handlu Zagranicznego. Podczas wyborów do Parlamentu Europejskiego w 2009 roku nie uzyskał reelekcji. Europosłem VII kadencji został dopiero w 2013 roku, zastępując Lenę Kolarską-Bobińską.

d3zma23

- Był on człowiekiem bardzo zasłużonym dla województwa lubelskiego, uznanym wykładowcą akademickim oraz co najważniejsze wspaniałym człowiekiem – pisał o Zbigniewie Zaleskim Stanisław Żmijan z PO.

Ostatnie pożegnanie Zbigniewa Zaleskiego odbędzie się w piątek 6 września o godz. 9.00, w kościele pw. Św. Karola Boromeusza w Warszawie. Ciało profesora spocznie na Cmentarzu Stare Powązki.

Zobacz także: Wybory parlamentarne 2019. Morawiecki zostanie ministrem finansów?

d3zma23
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3zma23
Więcej tematów