Trwa ładowanie...

Nie żyje Stanisław "Stasiek" Wielanek. Był założycielem Kapeli Czerniakowskiej

Artysta zmarł w wieku 67 lat. O jego śmierci poinformował w sobotę nad ranem menadżer.

Nie żyje Stanisław "Stasiek" Wielanek. Był założycielem Kapeli Czerniakowskiej
d31r9av
d31r9av

Nie żyje Stanisław "Stasiek" Wielanek - wokalista, kompozytor, znawca folkloru miejskiego, założyciel i członek Kapeli Czerniakowskiej i Kapeli Warszawskiej. Artysta zmarł w wieku 67 lat. O jego śmierci poinformował w sobotę nad ranem menadżer.

Wielanek jako muzyk zadebiutował w 1970 r. w utworzonej przez siebie Kapeli Czerniakowskiej. Zorganizował ją na wzór kapel podwórkowych sprzed II wojny światowej. Od 1985 roku prowadził Kapelę Warszawską, która również wykonywała piosenki warszawskiej i lwowskiej ulicy - również te z czasów okupacji. W repertuarze zespołu znalazły się też piosenki legionowe, żydowskie, biesiadne oraz kolędy.

W swoim dorobku ma 34 płyty, w tym sześć złotych. Zagrał też około 4 tys. koncertów. Zagrał w filmach o tematyce warszawskiej, m.in.: "Godzina W", "Dom", "Miasto 44".

Wielanek urodził się w 1949 r. w Warszawie. Z wykształcenia był technikiem mechanikiem, ale już w dzieciństwie uczył się gry na akordeonie, a później też na fortepianie. Ukończył Studium Muzyczne im. Henryka Wieniawskiego.

W 2014 r. został warszawskim radnym z ramienia Prawa i Sprawiedliwości. W okręgu wyborczym Mokotów zdobył 1368 głosów.

d31r9av

Jeszcze we wtorek 20 grudnia otrzymał Brązowy Medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis" przyznany przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego.

Źródło: PAP/TVP Info

Oprac. Karolina Pietrzak

d31r9av
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d31r9av
Więcej tematów