Trwa ładowanie...

Nie żyje kapitan Józef Rusak ps. "Bylina"

W wieku 101 lat zmarł kapitan Józef Rusak ps. "Bylina", jeden z pierwszych żołnierzy 5. Wileńskiej Brygady AK.

Zmarł kapitan Józef Rusak ps. "Bylina"Zmarł kapitan Józef Rusak ps. "Bylina"Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
di3blgf
di3blgf

O śmierci poinformowała organizacja Nie zapomnij o Nas, Powstańcach Warszawskich, która przytoczyła na Facebooku wspomnienie Józefa Rusaka.

- Przyprowadzili do więzienia moją żonę i synka, miał kilka miesięcy, dali herbatę, ciastka. Powiedzieli, że tak może być, muszę tylko podpisać i donosić. W celi siedziałem wówczas z jednym majorem. Powiedziałem mu, że podpiszę, ale nie będę kapował. On na to, że jak mnie raz złamią, to potem zawsze będą łamali, a ja do końca życia nie znajdę spokoju. Wtedy powiedziałem tym, co mnie przesłuchiwali, że nie podpiszę. Że sumienie mi nie pozwala - przelewałem z kolegami krew, a teraz mam na nich donosić? Nie zgodzę się - opowiadał.

PiS w defensywie wobec UE? "Stanęli na rozdrożu"

Józef Rusak ps. "Bylina" urodził się 17 marca 1920 r. we wsi Falewicze. Działał w konspiracji, a od 1943 r. został łącznikiem w oddziale por. Antoniego Górzyńskiego "Kmicica". Po rozbrojeniu tego oddziału przez partyzantów sowieckich i wymordowaniu jego pięćdziesięciu członków oraz "Kmicica" nowym dowódcą pozostałych członków został mjr Zygmunt Szendzielarz ps. "Łupaszka", który przekształcił ten oddział w 5. Wileńską Brygadę AK.

di3blgf

Po wojnie zamieszkał w Lidzbarku Warmińskim, gdzie w 1948 r. został aresztowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa. Podczas przesłuchań był torturowany i namawiany do współpracy przeciwko "Łupaszce". Zwolniony z więzienia został w 1953 r. Był inwigilowany z przerwami aż do 1989 r.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
di3blgf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
di3blgf
Więcej tematów