RegionalneWarszawaNie zawsze dzieci mówiły, ile naprawdę mają lat. Chciały walczyć na pierwszej linii frontu [ZDJĘCIA]

Nie zawsze dzieci mówiły, ile naprawdę mają lat. Chciały walczyć na pierwszej linii frontu [ZDJĘCIA]

W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego do walki ruszyło w stolicy ok. 50 tys. żołnierzy. Obok dorosłych stanęły również warszawskie dzieci.

Chłopcy i dziewczęta zgłaszali się do dowódców oddziałów powstańczych żądając wręcz, by pozwolono stanąć do walki z Niemcami. Podzielono ich trzy grupy wiekowe: najmłodsi, tzw. "Zawiszacy", w wieku 12-14 lat, nie brali udziału w bezpośrednich starciach. Byli za to szkoleni w ratownictwie i łączności. Zespoły starszych chłopców (skautów), w wieku 15-17 lat, tworzyły Bojowe Szkoły (BS), w których prowadzono szkolenie wojskowe i przygotowywano do służby w oddziałach rozpoznawczych, zwiadowczych, łączności oraz pocztach dowódców różnych szczebli. Zespoły skupiające młodzież powyżej 18 lat tworzyły Grupy Szturmowe (GSz) pełniące służbę dywersyjną (wysadzanie mostów, pociągów, uwalnianie więźniów).

Nie zawsze dzieci mówiły, ile naprawdę mają lat. Chciały walczyć na pierwszej linii frontu [ZDJĘCIA]

Część z nich była odpowiednio przeszkolona w harcerskich Szarych Szeregach lub konspiracyjnych podchorążówkach. Większość zdobywała doświadczenie w ulicznych walkach. Wielu z nich w uznaniu zasług bojowych zostało awansowanych na wyższe stopnie wojskowe: st. strzelca, kaprala, plutonowego, sierżanta, a nawet podporucznika.

Nie zawsze dzieci przyznawały się, ile naprawdę mają lat, ponieważ każde z nich chciało walczyć na pierwszej linii frontu, z bronią w ręku. Wiele z nich zapłaciło najwyższą cenę - poległo na polu chwały. Jednym z najmłodszych był 11-letni sanitariusz Jędruś Szwajkert. Zginął 29 września 1944 roku od eksplozji wystrzelonego przez czołg pocisku, w czasie oblężenia szpitala. Jego ciało zostało po II wojnie ekshumowane i pochowane w kwaterze "Zośki" i "Parasola" na warszawskich Powązkach .

Nie wiadomo, ile naprawdę dzieci wzięło udział w powstaniu. Według zachowanych dokumentów, wśród kilkunastu tysięcy idących do niewoli powstańców było ok. 1100 chłopców w wieku 11-18 lat.

Zobaczcie ich na zdjęciach Narodowego Archiwum Cyfrowego .

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)